• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vegyianyagok: mitől és miért kell félnünk?

Egészségmagazin Forrás: ÁNTSZ - Weborvos

Vegyianyagokról közérthetően az interneten: elindult a kockázatos.hu. információs portál.

Az Ökotárs Alapítvány bábáskodása mellett, úttörő szektorközi együttműködés eredményeképpen elindult a www.kockazatos.hu Környezet-egészségügyi Információs Portál, amelynek célja, hogy szakmailag megalapozott és hiteles, mégis közérthető tájékoztatást nyújtson a nagyközönségnek a mindennapi környezetünkben (építőanyagokban, bútorokban, ruházatban, élelmiszerekben)előforduló legveszélyesebb vegyi anyagokról.

A honlap létrehozásának terve abból a felismerésből született, hogy nincs olyan magyar nyelvű, a vegyi anyagokkal kapcsolatos információforrás, mely a szűkebb szakmai közönség tagjain kívül mások számára is elérhető lenne. Jól érzékelteti ezt például az időről időre jelentkező élelmiszer-botrányok utáni tapasztalható szenzációkeltés és tanácstalanság: tulajdonképpen mik is például azok a dioxinok? Hogyan kerülnek az ételekbe? Miért veszélyesek? Rögtön megbetegszem, ha eszem belőle?

Ezekre a kérdésekre adnak választ az új honlap „vegyianyag-infólapjai", amelyeket elismert nemzetközi információforrásokra támaszkodva, egységes szempontrendszer alapján a gödöllői Szent István Egyetem hallgatói állítottak össze. A kiskáté-szerű nyers változatok többkörös szakmai ellenőrzésen estek át, amit az Országos Kémiai Biztonsági Intézet, a Levegő Munkacsoport és az Országos Környezet-egészségügyi Intézet szakértői végeztek el, így biztosítva a közérthetőség és a szakmai pontosság közötti egyensúlyt.

Az elkészült honlap most 42 olyan – javarészt jogszabályi korlátozások alá eső – hírhedt anyag infólapját tartalmazza, mint például a 2,4-D gyomirtó, a higany és a króm (nehézfémek), a dioxinok és a poliklórozott bifenilek. A tájékozódást és megértést a vonatkozó nemzetközi egyezményeket és jogszabályokat, a témában illetékes hazai és külföldi szervezeteket bemutató háttéranyagok valamint a fogalmakat megmagyarázó kislexikon is segíti. De emellett a honlapon keresztül lehetőség van kérdések feltevésére is, amelyekre a projektben részt vevő szakértők adnak választ.

„A portál célja célja olyan adatok, tények ismertetése, amely hozzásegítheti az infolapot elolvasó embereket ahhoz, hogy dönteni tudjanak arról, hogy megpróbálják-e elkerülni azokat a termékeket, anyagokat, amelyek károsíthatják az egészségüket, a környezetünket. Továbbá, hogy felkeltse az érdeklődést az olvasóban további információk gyűjtésére, ill. véleményük, tapasztalataik megfogalmazására az infolapon bemutatott anyaggal, vegyülettel kapcsolatosan." – mondta Hartman Mátyás, a SZIE Környezetvédelmi és Környezetbiztonsági Tanszékének oktatója és az Ökotárs Alapítvány kuratóriumának elnöke.

Természetesen a portál fejlesztése távolról sem fejeződött be, a 42 anyag csak az első lépés - az elkövetkező hónapokban újabb, közérdeklődésre számot tartó vegyianyagok infólapjainak elkészítése várható – amelyhez közreműködők, önkéntesek, szakértők részvételét is várják.