Az artériás trombózisok létrejöttében a vérlemezkék fontos szerepet játszanak, így a véralvadásgátló életmentő lehet.
Véralvadásgátlásra nem csupán vénás trombózisok megelőzése és kezelése céljából van szükség, hanem az artériákban kialakuló vérrögök ellen is a megelőző terápia fontos részét képezi. Dr. Szélessy Zsuzsanna főorvosnőt, a Trombózisközpont hematológusa az akut koronária szindrómáról és annak kezeléséről beszélt.
Mi az az akut koronária szindróma?
Az akut koronária szindróma (ACS) valójában egy gyűjtőnév, mely a szívkoszorúéren belüli véráramlás akadályozottságát jelenti, így az életveszélyes koszorúér betegségeket foglalja magában (pl. angina pectoris= átmeneti szívizom vérellátási zavar, mellkasi fájdalommal, acut myocardialis infarctus= hirtelen kialakult szívizom elhalás).
A szindróma hátterében az esetek többségében egy koleszterintartalmú-érelmeszesedéses felrakódás az ér falában (plakk) kialakulása húzódik, ami egy idő után megreped, az ér fala bevérzik, majd véralvadást generálva trombózist okoz. Az artériákban keletkezett vérrögöket ugyanis elsősorban a vérlemezkék összecsapódása váltja ki. Ezt leggyakrabban érelmeszesedéses, kemény plakk okozza, ami kezdetben csak kicsit szűkíti az ér keresztmetszetét. Az idő előrehaladtával az áramlási viszonyok megváltozása miatt az ér belhártyája is sérül, megreped, a vérlemezkék kitapadnak és thrombus képződik. A plakk bevérzik, leszakad, és a vége az lesz, hogy az ér elzáródik, esetleg a leszakadt vérrög tovább sodródik és egy kisebb érben elakad (amit elzár), így embólia alakul ki- magyarázza dr. Szélessy Zsuzsanna.
Időben történő felismerése, kezelése, az elzáródás megelőzése igen nagy jelentőséggel bír, hiszen terápia hiányában jelentős szívkárosodás, illetve hirtelen szívhalál is felléphet, attól függően, milyen az érelzáródás mértéke.
Az akut koronária szindróma tünetei
• mellkasi nyomó, szorító fájdalom
• fájdalom kisugárzásának a helye attól függ, hogy a szív mely területének keringése károsodott (bal karba, nyakba, gyomorba)
• nehézlégzés, légszomj, szapora vagy rendetlen szívműködés érzése
• szédülés, vérnyomás csökkenés, ájulás
• hidegverejtékezés
• halálfélelem
A tünetek megjelenésekor mihamarabbi orvosi segítség szükséges!
Véralvadásgátlóval a maximális biztonságért
Mivel az artériás trombózisok létrejöttében a vérlemezkék központi szerepet játszanak, így a trombocita működését gátló gyógyszer tartós alkalmazása életmentő lehet. Az a tapasztalat, hogy az ACS utáni első évben nagyobb számban alakul ki szívinfarktus, ha nem szed a beteg vérlemezke működését gátló gyógyszert- figyelmeztet dr. Szélessy Zsuzsanna főorvosnő. A gyógyszeres kezelés mellett életmódváltás is szükséges, hiszen a dohányzás, a koleszterin-dús táplálkozás, sok só használata, valamint a nagyobb súlyfelesleg, a rendszeres mozgás hiánya mind-mind hozzájárul az állapot kialakulásához!