• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vérnyomáscsökkentő séta: inkább kis részletekben

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Az új hipertonia-osztályozásban kiemelt hangsúllyal szerepel a prehypertensio fogalma, ami felnőtteknél a 120-139/80-89 Hgmm-es határok közötti vérnyomás-értékeket jelenti.

Fontosságát azt adja, hogy mind több új vizsgálat tanúsága szerint már ezek a tenzió-értékek is növelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, illetve a prehypertensio általában valódi magas vérnyomásba megy át. A prehypertensiora ezért figyelni kell és – lehetőleg nem-gyógyszeres – kezelése igen fontos.

A rendszeres, nem túlságosan nagy terheléssel járó mozgás vérnyomáscsökkentő hatása régóta ismert, de a prehypertensio kezelésére a mozgás-terápia alkalmazását eddig nem vizsgálták. Janet Wallace (Dept. Kinesiology, Indiana Univ.School of Health) és munkatársai 21 önként jelentkező prehypertoniás soroltak be egy randomizált, keresztezett elrendezésű tanulmányba.

A vizsgált személyek vérnyomását és pulzusszámát folyamatosan monitorozták, miközben azok véletlenszerű sorrendben egyes napokon folyamatosan gyalogoltak 40 percen át, más napokon pedig négy alkalommal jártak hasonló, mérsékelt megterhelést jelentő tempóban 10-10 percig.

A 4x10 perces terhelés után a szisztolés vérnyomás csökkenése 11 órán át érvényesült, míg az egy menetben 40 perces gyaloglás vérnyomáscsökkentő hatása csak hét óráig tartott. A diasztolés vérnyomást is a négy részletben végzett terhelés csökkentette hatékonyabban: itt az antihipertenzív hatást tíz óráig regisztrálták, míg a folyamatos gyaloglás után a vérnyomáscsökkenés hét óráig tartott. A szívfrekvencia alakulása arra utalt, hogy a rövidebb ideig folytatott, de ismételt dinamikus terhelés kedvezőbb hatása a szimpatikus aktivitás módosítása útján érvényesült.

A vizsgálat vezetője úgy nyilatkozott, hogy eredményeik jelentőségét annak gyakorlati fontossága adja:"A legfőbb gond az, hogy az emberek időhiánnyal küszködnek. Ismételten meggondolják, elmenjenek-e a fitnessz-terembe, vagy bárhol mozogjanak 40 percet, …de négy tízperces gyaloglás ideális vérnyomáscsökkentő".

(Forrás: J. Hypertension, 2006, 24:1761-1770.)