• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vérszívók és humbugok: figyelmeztet a hivatal

Egészségmagazin Forrás: ÁNTSZ

A szúnyogriasztó karkötőkről és az illatosított divatkarkötőkről az ÁNTSZ közleménye.

Az egészségügyi kártevőnek minősülő szúnyogok távoltartására alkalmas készítmények, a szúnyogriasztó szerek, valamint szúnyog- és kullancsriasztó szerek Magyarországon csak az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) engedélyével forgalmazhatók.  Az engedély számát – amely az „OTH" betűkkel, illetve a 2011. július 1-je után engedélyezett szerek esetében „JÜ" betűkkel kezdődik, majd számokkal folytatódik – a termék címkéjén fel kell tüntetni. Az OTH engedély kiadását minden esetben megelőzi a termék hatékonysági vizsgálata, amelyet az Országos Epidemiológiai Központ végez el saját szúnyogtenyészetén - tudatta közleményében az országos Tisztifőorvosi Hivatal.

Szúnyogriasztó szer vásárlása előtt feltétlenül érdemes ellenőrizni a címkén a fenti betű- és számkombináció meglétét, mert csak az engedélyezési eljáráson átesett terméktől várható el kellő hatékonyság. Csak engedélyezett terméknél garantálható az is, hogy annak alkalmazása – a használati utasítás betartása esetén – nem jelent elfogadhatatlan egészségügyi kockázatot.

Az évtizedek óta jól bevált engedélyeztetési rendszer ellenére jelenleg is kaphatók olyan termékek, amelyek megjelenési formája műanyag-, textil- vagy szilikon-karkötő és címkéjük alapján szúnyog- és/vagy kullancsriasztásra alkalmasak (tipikus hatóanyagaik: citronella, geraniol és egyéb növényi kivonatok). A jelenleg engedélyezett riasztószerek között azonban egyetlen karkötő formájú termék sem szerepel, tehát e karkötők hatékonysága nem igazolt. Ezért felhívjuk a figyelmet arra, hogy ilyen termék vásárlásakor kétséges: a pénzünkért az ígért hatékonyságú terméket kapjuk-e - írja a közlemény.

Újabban megjelentek olyan karkötők is, melyek rovarriasztó hatást már nem állítanak címkéjükön, csak illatosított, színes divatkarkötők, illetve citromillatú karkötők néven kerülnek forgalomba, ugyanakkor az üzletekben esetleg a jogszerűen forgalmazott rovarriasztó hatású termékek között kerülnek elhelyezésre. Figyelnünk kell arra, hogy még a természetes illóolajok is tartalmazhatnak olyan úgynevezett szenzibilizáló összetevőket, melyek az arra érzékeny személyeknél allergiás reakciót válthatnak ki. Az SCCNFP (A Kozmetikai Termékek és Fogyasztóknak Szánt Nem Élelmiszer Termékek Tudományos Bizottsága) 26 illatanyagot a kontaktallergiás reakciók egyik fontos kiváltójaként azonosított. Ennek alapján adta ki az úgynevezett „26 allergén illatanyag-listát".

A többnyire távol-keleti importból származó illatosított karkötőknél sem a címkén, sem a csomagolóanyagon nincsenek feltüntetve az allergén illatanyag-összetevők, mivel forgalmazásukat, címkézésüket rendelet nem szabályozza. Így a gyanútlan vásárlót amellett, hogy a várt védelmet nem kapja meg a karkötőtől, még az a kellemetlen meglepetés is érheti, hogy a „természetes hatóanyagúnak" mondott riasztó, illetve az illatosított divatkarkötő allergiás bőrtüneteket vált ki. Az érzékeny bőrű gyermekek és túlérzékeny felnőttek esetében ez még nagyobb kockázatot jelent.
Fentiekre tekintettel nagy körültekintéssel vásároljunk a fent nevezett termékekből - javasolja a Hivatal.