• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Veszélyben a Sziget Fesztivál résztvevői is

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

A 30 európai ország közül csupán hétben nem regisztráltak kanyarós esetet.

Nagy veszélyt lát az unió járványügyi központja (ECDC) az olyan nemzetközi tömegrendezvényekben, mint például a budapesti Sziget Fesztivál, vagy a szintén augusztusban rendezendő madridi Ifjúsági Világtalálkozó. Ugyanis az utóbbi években példátlan méretű kanyaró-járvány sújtja a kontinenst. Már tavaly is ötször annyi volt a beteg, mint a korábbi években, de 2011. első félévében a kanyarós esetek száma már ezt is túlszárnyalta, sőt 7 halálos áldozata is van a kórnak. A 30 európai ország közül csupán 7 államban nem regisztráltak kanyarós esetet, ezek: Magyarország, Izland, Lettország, Liechtenstein, Luxemburg, Ciprus és Szlovákia, viszont a magyar határ közvetlen közelében, Romániában rengeteg a kanyarós.

Az ECDC valamennyi európai polgárnak azt javasolja, hogy frissítsék fel oltásukat a kanyaró ellen, különösen, ha olyan zenei, sport-, vagy vallási eseményen kívánnak részt venni, ahol nagy tömeg várható.

A járványügyi szakemberek tavaly figyeltek fel arra, hogy a kanyaró újra egyre több embert fertőz meg Európában. 2010-ben 30 ezer új esetet regisztráltak, amely éves szinten ötszöröse volt a korábbi évek átlagának. Az esetek 85 százalékában a betegek nem voltak beoltva kanyaró ellen. A legdrámaibb növekedés Bulgáriában volt, ahol egy 2009-2010-es járványban 24 ezren fertőződtek meg és 24-en meg is haltak a kanyaró szövődményeiben. Idén már Bulgáriából csak alig több mint 150 esetet jelentettek, viszont az unió és az EFTA többi 29 országában fél év alatt a betegek száma elérte sőt meg is haladta a 21 ezret. A tavalyi és az idei esetek abban megegyeznek, hogy ugyanakkora az oltatlanok aránya a betegek között.

Idén a legdrasztikusabb növekedést Franciaországban tapasztalták, a 21 ezer eset közül 12 ezer 700 beteget itt regisztráltak. Közülük 14-nél idegrendszeri probléma lépett fel a fertőzés következtében, 444 betegnél a szövődmény súlyos tüdőgyulladás volt, és hat halálos áldozata is lett a kanyarónak. A főleg Dél-Franciaországban terjedő járványban leginkább az 1 évesnél fiatalabb gyerekek fertőződtek meg. Európában a második legérintettebb ország Spanyolország, innen csaknem 2 300 esetet jelentettek. Romániában eddig 1600 beteget regisztráltak, a legtöbb fertőzést Észak- Keleten a magyar határ közelében tapasztalták. A legutolsó tömeges megbetegedést egyébként az észak-olaszországi Bolzánóban volt, itt idén az első félévben több mint 600-an fertőződtek meg, összesen Olaszországban pedig 1500-an. Németországban eddig „csak"1200-an kapták el a kanyarót, viszont itt is meghalt egy beteg a fertőzés következtében.

Hazai helyzet
Magyarországon 2001. óta szinte egyetlen kanyarós megbetegedés sem történt, csak 1-2 külföldről behurcolt eset vált ismertté. Ez főleg annak köszönhető, hogy 1969. óta kötelező a betegség elleni védőoltást. Ráadásul 1989. óta már két oltásból álló korszerű védelmet alkalmaznak, amelynek során először 15 hónapos korban oltják be a gyerekeket, majd 11 éves korukban megismétlik ezt. Tehát a 40 évesnél fiatalabbak legalább egy, a 28-29 év alattiak pedig két oltásból álló kanyaró elleni védelmet kaptak. A 40 évesnél idősebbek többsége pedig természetes módon átvészelte a betegséget, így lett védett.

Mindezek ellenére a magyaroknak sem árt vigyázniuk, különösen külföldi vakáció idején, illetve, ha nagy nemzetközi rendezvényen vesznek részt. A jelenlegi európai járvány miatt a szakemberek azt javasolják, hogy azok is oltassák be magukat, akiket korábban már beoltottak. Az oltásban még nem részesült 15 hónapos gyerekeket pedig csak nagy elővigyázatossággal szabad külföldre vinni.

A kanyarót a Paramixovírus okozza. Cseppfertőzéssel terjed, igen ragályos betegség, elsősorban kisgyermekeket fertőz meg. A kanyaró elsődleges tünete a láz, valamint az orr, a torok és a szem gyulladása, melyet a száj nyálkahártyáján keletkező apró fehér pontok kísérnek. Később jellegzetes piros foltok, kiütések jelennek meg, és a nyaktól kiindulva fokozatosan az egész testet beborítják. A kanyaró súlyos szövődményekkel járhat, főleg a tüdőt és az idegrendszert támadhatja meg.

Kérdések és válaszok a kanyaróról