A vírus a parányi sérülésen keresztül behatol a bőrbe.
A szemölcsök vírusfertőzés következtében jönnek létre, kontaktfertőzésként, a bőr mikro-sérülésein keresztül, az arra fogékonyaknál, elsősorban a gyermekek és a fiatal felnőttek körében. Kialakulásukért leggyakrabban, a HPV (Humán Papilloma Vírus) családba tartozó verruca vulgaris felelős.
A vírus a parányi sérülésen keresztül behatol a bőrbe, és ha az immunrendszer aktuális gyengesége miatt csökkent ellenálló képességet talál, a hámsejteket megfertőzve, azokat fokozott osztódásra késztetve, szemölcsképződést indít meg.
A szemölcsök lassan növekedni kezdenek, láthatóvá válnak, hajlamosak a terjedésre, szaporodásra. Általában kézen és a talpon fordulnak elő, ritkábban külső nemi szerveken. Jellemzőjük, hogy elődomborodnak, gyakran érdes felszínűek, ugyanakkor elég mélyen helyezkednek el a bőrben, gyökerük van. Ezért a talpon lévő szemölcsök, nagyon fájdalmasak lehetnek.
A vírusszemölcsöket folyadékkal szokták ecsetelni, krémmel kezelni, szikével kimetszeni, Volkmann kanállal kikaparni, elektromos késsel kiégetni, folyékony nitrogénnel elfagyasztani, valamint lézerrel elpárologtatni. Utóbbi a legkevésbé fájdalmas a módszer, az átlagos gyógyulási idő, a szemölcs nagyságától függően 3-5 hét. A műtétet helyi érzéstelenítésben végzik, a beavatkozás lényege, hogy a lézerrel gyökerestől kiemelik a bőrből a szemölcsöt. A helyén lyuk marad, ami – nagyságtól függően – 2-6 hét alatt behámosodik.