• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vissza a cukorbetegség előszobájából

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A diabétesz előállapotairól kevés szó esik, pedig gyakori, mint a tényleges cukorbetegség.

Napjainkban a cukorbetegség rohamos terjedésének lehetünk tanúi, hazánkban egyes becslések szerint akár 1-1,5 millió ember is érintett lehet a betegségben, és körülbelül ugyanennyien szenvednek az akár évekig lappangó, jellegzetesen tünetmentes diabétesz-előállapotban is. A kockázatalapú szűrővizsgálati módszer segítségével megbízhatóan és hatékonyan azonosítható a diabétesz és kórmegelőző állapota olyan emberek esetében is, akiknek érdemi panasza nincs, megteremtve ezáltal a korai terápia lehetőségét – hangsúlyozza Prof. Dr. Jermendy György diabetológus főorvos.

Az egészségügyi kockázatok mellett a betegség időben történő felismerése azért is fontos, mert a cukorbetegség 2-es típusa, a felnőtt- és időskorban kezdődő diabétesz szövődményeinek kezelése jelentős anyagi teherrel is jár, és állandó odafigyelést igényel a betegektől. A 2-es típusú diabétesz kórfejlődése évekre elnyúlik, a cukorbetegség „előszobája" jellegzetesen tünetmentes és a háttérben zajlik, de korai felismeréssel a folyamat visszafordítható – mondta el a cukorbetegeknek a Facebook-on online fórumot teremtő Tartsd a szintet! oldalon Prof. Dr. Jermendy György.

Az előállapot (csökkent glukóztolerancia, emelkedett éhomi vércukor) nem alakul át törvényszerűen diabétesszé, általában 5 év alatt a betegek harmada visszakerül normál állapotba, ugyanekkora hányaduk stagnál, és csak egyharmaduk lesz ténylegesen cukorbeteg. A tartósan jó anyagcsere-egyensúly biztosítása lehetővé teszi, hogy a diabétesz jellegzetes szövődményei - a szemészeti, idegrendszeri és veseszövődmények - egyre nagyobb számban elkerülhetők legyenek.

Az úgynevezett kockázatalapú szűrővizsgálati módszer segítségével megbízhatóan és hatékonyan azonosítható a diabétesz és előállapota olyan érintettek esetében is, akiknek érdemi panasza nincs, megteremtve ezáltal a korai terápia lehetőségét – tette hozzá a professzor. A kockázatalapú szűrés nem, életkor, családi és egyéni kórelőzmény, társbetegségek figyelembevétele alapján, a cukorbetegség megjelenésének kockázatára vonatkozó pontszámot ad meg, majd a fokozott kockázattal rendelkezők esetében terheléses vércukormérést végeznek.

„A diabétesz előállapotairól kevés szó esik, pedig megközelítőleg ugyanannyi embert érint, mint a tényleges cukorbetegség. A Tartsd a szintet! oldal nevében ezért is kértük fel Jermendy György Professzor Urat, hogy a betegséggel kapcsolatos legfontosabb információkkal segítsen a közvélemény tájékoztatásában. Az előállapotban lévő betegeknek teljes életmódváltásra van szükségük: változtatni kell étkezési szokásaikon, a testmozgás is ajánlott. Fontos a rendszeres vércukormérés, és ha van más krónikus betegségük (pl. magasvérnyomás, vérzsíreltérések)a gyógyszereket az orvos utasításának megfelelően szedni kell." – mondta el Erős Antónia, a Tartsd a szintet! oldal védnöke.