Mozogj a vízben: izületi panaszok, túlsúly, narancsbőr és a visszerek ellen.
A vízi gimnasztika megalkotója Glenn McWaters, amerikai tengerész, aki lábsérülése után, rehabilitáció céljából alkalmazta először ezt a mozgásformát. A látványos eredményeknek köszönhetően ma a vízi torna már nem csak a műtétek, sérülések utáni rehabilitáció során alkalmazható, de hazánkban is bárki számára elérhető a kondíció, egészség megőrzése, javítása céljából. A vízi torna lényege, hogy a gravitációt leküzdve, a víz ellenállásával állandó és folyamatos izommunkát igényelve úgy mozgatja és erősíti az izmokat, hogy közben az ízületeket védi a megterheléstől, az izmokat pedig a túlfeszüléstől.
Vízi gimnasztika mindenkinek
A vízi gimnasztika kiváló eszköz az állóképesség és hajlékonyság növelésére, az izületek mozgékonyságának-, és összetett gyakorlatok révén a koordináció fejlesztésére. A vízi torna 120 cm-es vízben történik, így végzéséhez úszás tudás sem szükséges. Az egyes mozgásformák végrehajtása különböző kiegészítők segítségével történhet, melyekkel az edzések színesebbé, változatosabbá tehetőek. Az e célra kifejlesztett segédeszközök könnyűek és kényelmesek, anyaguk polifoamhoz hasonló.
Izületi panaszok esetén
A legtöbb reumatológiai megbetegedés: nyak, hát, deréktáji panaszok, csípő, térdizületi, vállizületi megbetegedések, csontritkulás betegség bizony fájdalommal járnak, mely fájdalom még sok esetben mozgásra fokozódik is.
A víz sűrűsége nyolszázszor nagyobb, mint a levegőé, így míg a szárazföldön a gravitáció, addig itt elsősorban a víz ellenállása hat a testre. A víz „leveszi" a súlyt a fájdalmas izületekről, s ennek köszönhetően úgy készteti komoly erőfeszítésre az izmokat, hogy közben tehermentesíti az izületeket. -mondta el dr. Ferincz Vera, az Oxygen Medical reumatológus főorvosa, az orvostkeresek.hu szakértője. Amellett, hogy a betegek izületi túlterhelés nélkül élvezhetik a mozgás örömét, a sérülésektől sem kell tartaniuk, a mozgások a víz ellenállása miatt maguktól is fékeződnek.
Túlsúly és narancsbőr ellen
Különösen a jelentős túlsúllyal rendelkező betegek számára nyújt kiváló mozgási lehetőséget a vízi torna. Számukra a szárazföldön végzett gyakorlatok sok esetben megterhelőek, sőt az izületek túlterhelése miatt akár veszélyesek is lehetnek, azonban a víz felhajtó ereje tehermentesíti az izületeket. Különösen nagyfokú, hirtelen fogyás, vagy szülés után gyakori, hogy a kitágult, megnyúlt bőr eredeti állapotára nem képes visszahúzódni. A vízi gimnasztika a víznyomás ellenében végzett munka egyben hatásos masszázst is jelent, így pedig nem csak a szövetelernyedést és a bőr megnyúlását segít megakadályozni, de segíti a zsírszövet anyagcseréjét, serkenti a vénás vérkeringést és a salakanyagok elszállítását, vagyis a narancsbőr kialakulásának megelőzését is.
Visszerek
A visszeresség a vénás rendszer egyes szakaszainak tágulata. A vízmélységgel növekvő víznyomás passzív szűkítő hatást gyakorol a vénákra, amit a hidegebb vízben végzett mozgás tovább fokoz. Visszeres panaszok mellett gyakran már a járás is a lábak fájdalmát, feszülését váltja ki, fáradtság érzést okoz. A vízben a lábak és a visszerek is tehermentesítődnek, a mozgás hatására javul a keringés, a vénás visszaáramlás és az erek tónusa is. A víz felhajtóereje miatt az izmok sokkal jobban dolgoznak anélkül, hogy megterhelnénk őket.
A vízi gimnasztika korhatárra való tekintet nélkül végezhető. Megkezdését az említett panaszok esetén szakorvosi felügyelet mellett javasoljuk. A mozgás előtt elvégzett vizsgálatok alapján kizárhatjuk az addig esetleg fel nem ismert elváltozásokat, így a szakorvos és az edző közösen állítja össze a legmegfelelőbb, személyre szabott edzéstervet.
(Forrás: orvostkeresek.hu)