Holnaptól ismét megérkezik a kánikula - a mentők a vízparti veszélyekre figyelmeztetnek.
Az elkövetkező napok kánikulai időjárása kapcsán az Országos Mentőszolgálat ismét felhívja a lakosság figyelmét a hőség okozta veszélyekre. A hőség elsősorban az időseket, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket, továbbá azokat veszélyezteti, akiknek valamilyen súlyos, krónikus alapbetegségük van. Aki teheti, a nagyobb megterhelést jelentő tennivalókat a kora reggeli vagy a késő délutáni időszakra időzítse.
A nagy meleg elleni védekezésben fontos a megfelelő folyadékpótlás, de lehetőleg nem cukros üdítőitalt, hanem ásványvizet vagy teát érdemes kortyolgatni. A hőség idején könnyű, szellős ruházat ajánlott, de az is fontos, hogy az ember fejét ne érje tartós, közvetlen napsütés, egyrészt az erős UV sugárzás, másrészt a napszúrás veszélye miatt. Ájulásos rosszullét esetén legjobb, ha hűvös, árnyékos helyen lefektetjük a segítségre szorulót, hiszen így az átmeneti vérkeringési zavar hamar rendeződhet - tanácsolja Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és pr igazgatója.
A vízparton enyhülést keresők figyelmét ismét felhívják arra, hogy a bányatavak, a természetes vizek a kiszámíthatatlan vízmélység, az esetleges örvények miatt veszélyt jelenthetnek. Felhevült testtel ne ugorjunk vízbe, fejesugrás előtt ellenőrizzük a vízmélységet! A hőség az elfogyasztott alkohol hatását felerősíti, így fürdőzés közben fulladásveszélyt okozhat.
Kisgyermeket rövid időre se hagyjunk őrizetlenül, számukra még a kerti felfújható medencék is veszélyt jelenthetnek!
A nagy melegben, romlik az autóvezetők koncentrációkészsége, meghosszabbodik a reakcióidő, nagyobb a balesetveszély, vezessünk óvatosan!
Megerősített mentőszolgálat a hétvégétől a Balatonnál
Július elsejétől megerősített mentőszolgálat indul a Balatonnál: Balatonkenesén és Révfülöpön kihelyezett nyári mentőegység teljesít majd szolgálatot, és a tó déli-partjának településein is készülnek a szezonra - tájékoztatta az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) közép-dunántúli regionális orvos igazgatója az MTI-t pénteken.
Czirner József elmondta: a Balaton-parton a megerősített szolgálat nélkül átlagosan 13 perc alatt érnek el a mentők a balesetek helyszínére, ezt sikerül 6 percre csökkenteni a plusz egységek segítségével. Az északi parton, Révfülöpön kiemelt mentőegység, míg Balatonkenesén 24 órás esetkocsi riasztható a balesetekhez augusztus végéig.
Hozzátette: a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata által napi 24 órás szolgálatot teljesítő Rupert sürgősségi mentőhajón az OMSZ regionális orvosigazgató-helyettese látja el az orvos-szakmai vezetői feladatokat.
A déli parton Siófokon, Balatonlellén, Fonyódon és Marcaliban található mentőállomásokon erősítették meg a balatoni térség ellátását - mondta Buda Péter, a OMSZ dél-dunántúli régió orvos igazgatója.