• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Zabálással jutalmazott koplalás

Egészségmagazin Forrás: MDOSZ

A jó diéta nem tiltja semmilyen élelmiszer fogyasztását, de a mértékre helyezi a hangsúlyt.

Az elhízás elterjedése a világ legtöbb pontján problémát okoz. A szervezetre nehezedő túlsúly következtében számos kedvezőtlen folyamat indul el a szervezetben, amelynek eredménye többféle betegség is lehet. Nők esetében ezek: a ciklus változása, kisebb mértékű hormonzavarok, általánosságban pedig cukorbetegség, érelmeszesedés, szív- és érrendszeri betegségek, epebetegségek, emésztési zavarok stb.


Számos tanulmány felhívja a figyelmet a megelőzés és a korai kezelés szükségességére. Ezek közül is kiemelkedik egy bostoni, kilenc évig tartó megfigyelés, amelynek során 33.840 nő étkezési szokásait vizsgálták. Azoknál az elhízottaknál, akik pozitív irányban változtattak étkezési szokásaikon, megfigyelhető volt a testtömeg-index csökkenése. A kutatók megállapították, hogy az étkezési minta elemzése segítséget nyújt a túlsúlyosság kezelésében - áll a Magyar Dieteikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) hírlevelében.


Bár az elhízottak közül sokan fogyókúráznak, gyakran nem veszik komolyan azt, nem kérik szakértő segítségét, inkább valamelyik „csodafogyókúrát" választva a gyors sikerben bíznak.
A legtöbbször egyoldalú tápanyagbevitelen alapuló ún. „hiányállapot-diétákkal" ezt vagy sikerül elérni, vagy nem, azonban a korántsem tartós eredmény miatt állandósul a „fogyókúrás" és „zabálós" időszakok egymást követő ciklusa. A tartós eredmény hiánya állandó kudarcérzettel, a fogyókúrázó önbecsülésének elvesztésével jár.


Fontos lenne, hogy minél többen fogadják el, hogy a diétát nem lehet pusztán egy barátnők között forgó, vagy napilapból kimásolt cikk alapján folytatni, ahhoz szakember segítsége elkerülhetetlenül szükséges. Az elfogyasztott étel (energiafelvétel) és a fizikai aktivitás (energialeadás) egyensúlya állandó testtömeget eredményez. Ez alapján érthető, hogy testtömeg csökkenést akkor érhetünk el, ha kevesebbet eszünk és többet mozgunk.

 
Az olyan diéták, amelyek rövid idő alatt látványos eredményt ígérnek, egyszerűen hazudnak és megterhelik a szervezetet. Az önsanyargatással elért súlyvesztés pedig többszörösen „visszajön" a diéta elhagyásával.


A jó diéta gyakorlatilag nem tiltja semmilyen étel, élelmiszer fogyasztását, inkább a súlypontot tolja el az egészséges táplálkozás irányába, és a mértékre helyezi a hangsúlyt. A fogyás lassú (heti fél – egy kg), de eredménye tartós - írják a dieteikusok. A kívánt súly elérése után pedig, amint visszatérnénk a „hagyományos" kosztunkhoz, meglepődve tapasztalhatjuk, hogy az sokszor nem is olyan „kívánatos".