Magyarország "irigylésre méltóan" halad az egészségügyi rendszer újjászervezésével.
A jellemzést Szócska Miklós egészségügyi államtitkár idézte pénteken az MTI-nek, útban hazafelé a visegrádi négyek, valamint Ausztria egészségügyi kormányzati vezetőinek találkozójáról. A megbeszélésen kiemelt napirendi pontként arról értekeztek, hogy a jelenlegi válságkörülmények között milyen módon biztosítható az egészségügyi rendszerek fenntarthatósága - tette hozzá.
Szócska Miklós azt mondta: bár ő kissé irigyelte a V4-ek egészségügyi közkiadási átlagát, külföldi kollégái viszont azt emelték ki, hogy ők - mivel "a döntéshozatal lassúságától" szenvednek - a kétharmadot irigylik. Az egészségügyet érintő intézkedések közül példaértékűnek tartották a nemdohányzók védelmében hozott magyarországi intézkedéseket, valamint a népegészségügyi termékadót.
Megjegyezte: forrásteremtési stratégiák kapcsán a többi országban is vegyes, járulék- és adóalapú megoldásokban gondolkoznak. Példaként említette, hogy több, biztosítási rendszerrel működő országban bónusz-malusz pontokkal kísérleteznek, hogyan lehetne az egészség megőrzését célzó magatartást díjazni, illetve ennek ellenkezőjét büntetni.
Egyetértettek abban, hogy hatékonyabbá és gazdaságosabbá teszi a rendszert, ha a bonyolultabb ellátásokat - mint az onkológiai vagy az idegsebészeti - centralizálják.
Az államtitkár elmondta: a találkozón áttekintették, hogy az egyes országokban milyen költségtakarékossági intézkedések vannak, milyen szervezési megoldásokat alkalmaznak. A találkozón megállapították, hogy az egészségügyi ágazatvezetők "munkájának fókuszában az áll, hogy meg tudják mutatni: az egészségügy hatékony, megújulásra képes ágazat, amelybe érdemes beruházni" - fogalmazott Szócska Miklós.