Az intézményi progresszivitási szintekről szeptember végén tájékozódhatnak a kórházak.
Az egészségügyi ellátás háttérszervezeteit magába olvasztó Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) egyik legfontosabb feladata a betegútszervezés módszertanának a kidolgozása, valamint a térségi ellátás megszervezése, vagyis a betegek és az ellátók számára egyértelmű, világos rendszer megteremtése. Egy ilyen rendszer a monitorozást, tervezést is segíti Török Krisztina főigazgató reményei szerint, aki a GYEMSZI szervezeti felépítéséről, feladatairól tartott előadást az Önkormányzati Egészségügyi Napok XV. Kongresszusán. A betegek számára további kedvező helyzetet teremt a betegutak optimalizálása – amely során a szükségletek alapján határozzák meg az ellátói kapacitásokat –, hiszen ezzel a várólisták csökkentésére számíthatnak.
A fekvőbeteg-ellátásban három progresszivitási szintet alakítanak ki: első szinten zajlik a betegellátás hetven-, a másodikon huszonöt, a legmagasabb szinten pedig öt százaléka. Első szintű ellátást bármely egészségügyi szolgáltató nyújthat, tehát akár egy centrum is, míg a legmagasabb progresszivitási szintű ellátás csak a centrumokban folyhat. A kettes progresszivitási szinthez sorolt betegségeket csak megyei kórházakban és centrumokban láthatják el. A szakmai kollégium elkészült az intézményi progresszivitási szintek meghatározásával, ezek az eredeti határidőhöz képest (július vége) némi csúszással, szeptember végén nyilvánosságra kerülnek a főigazgató ígérete szerint.
Az új modellben három terület szinergiája valósul meg: a GYEMSZI adja a módszertant, az OEP finanszíroz (méghozzá különállva, ami biztosítja a szakmailag korrekt működést), illetve az ÁNTSZ ellenőriz (népegészségügyi és hatósági ellenőrzési feladatai külön egységet alkotnak).
A főigazgató a konferencián bejelentette: hamarosan létrejön a GYEMSZI és az OEP együttműködésében az a finanszírozási munkacsoport, amely az intézmények számára „finom szabályozással" biztosítani fogja, hogy kiszűrve az anomáliákat 2012-ben tisztított finanszírozással indíthassák az évet.
A szakképzési rendszer átalakítása és támogatása egyik kiemelt feladata az egészségügyi irányításnak. Ennek kapcsán Török Krisztina elmondta, tizennyolc helyen fognak létesíteni gyakorló helyeket. Egyelőre az előkészítés fázisában járnak, az „ambubaba" projekt szakmai tartalmáról egyeztetések folynak. Emellett ápolók házát létesítenek Sopronban: a szakképzési centrum országos oktatóközpont lesz, bentlakásos lehetőséggel. A megvalósíthatóság alapparamétereinek felmérése a közeljövőben indul.