• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

8-14 ezren meghalnak a légszennyezettség miatt

Egészségpolitika Forrás: kormány.hu

Az egyes szennyező anyagok kibocsátásáért már kevésbé az ipar és a közlekedés, sokkalta inkább a háztartási szektor felelős.

„A kormány és azon belül a Földművelésügyi Minisztérium kiemelt figyelmet fordít a magyar emberek egészségének javítására, ennek megfelelően a népbetegségeket okozó rossz szokások, úgymint a dohányzás, a mozgásszegény életmód vagy az egészségtelen étkezés visszaszorítása mellett a levegő szennyezettségének csökkentésére is törekszik" – mondta V. Németh Zsolt a Tiszta Levegő Párbeszéd elnevezésű nemzetközi konferencián.

Az államtitkár a légszennyezettséggel kapcsolatban kiemelte, hogy ez a körülmény okozza a legtöbb idő előtti elhalálozást – csak az Európai Gazdasági Térségben évente 600 ezer ember korai halálozásáért felel. Hozzátette: Magyarországon mintegy 8-14 ezerre becsülik a légszennyezettséggel összefüggő halálozások számát. Ennek visszaszorítása egyéb ösztönző intézkedések mellett elsősorban a környezet- és az egészségtudatosság növelésével érhető el. A környezettudatos szemléletre nevelés eszközei közül példaként említette az Európai Mobilitási hetet és az Autómentes Napot.

V. Németh Zsolt arra is rámutatott, hogy egyes szennyező anyagok kibocsátásáért már kevésbé az ipar és a közlekedés, sokkalta inkább a háztartási szektor felelős, és ez főként Magyarországra jellemző. A kialakult helyzet javításáért indította el a tárca a Fűts okosan! kampányt, amelyben felhívják a lakosság figyelmét a szilárd tüzelőanyagok használatából eredő környezeti és egészségügyi hatásokra, kockázatokra, egyúttal bemutatják a környezetbarát fűtési módokat is.

Az államtitkár úgy fogalmazott: "Magyarország levegőminősége az utóbbi évek intézkedéseinek köszönhetően sokat javult, de az EU több tagállamához hasonlóan még ma sem felel meg az összes előírt határértéknek, így további intézkedésekre van szükség." Arra is felhívta a figyelmet, hogy a légszennyezettség nem lokális probléma, ugyanis az európai lakosság 95 százaléka él az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásánál szennyezettebb környezetben. Éppen ezért a légszennyezettség csökkentéséhez nélkülözhetetlen a nemzeti és nemzetközi koordináció.

Daniel Calleja Crespo, az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságának vezetője arról számolt be, hogy a Bizottság az európai légszennyezettség javítása és a légszennyezettségből eredő korai halálozások visszaszorítása érdekében indította el a Tiszta Levegő Párbeszédet. „A kezdeményezés egyebek mellett a környezetvédelem érdekében tett tagállami jó gyakorlatok megismerésére szolgál" – hangsúlyozta a főigazgató. Hozzátette: „a párbeszéd célja, hogy a légszennyezettséghez köthető halálozások száma 2030-ra a felére csökkenjen".

Legolvasottabb cikkeink