• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A betegeket gyógyítani, nem pedig büntetni kell

Egészségpolitika Forrás: InfoRádió

Jelenleg az OEP nem finanszírozza a leszokást támogató gyógyszerkezelést.

A tervek szerint a keringési problémákkal élők és a tüdőbetegek körében próbálnák ki először az úgynevezett beteg-együttműködési programot, amelynek egyik része lenne, hogy a gyógyszerár-támogatás csökkentésével büntették azokat, akik nem vesznek részt az előírt rehabilitációs programokon.
A dohányzás egy betegség, a betegeket pedig gyógyítani kell, nem pedig büntetni - reagált a hírre az InfoRádiónak a Légúti Betegek Országos Egyesületének ügyvezetője, aki hozzátette: jelenleg az OEP nem finanszírozza sem az egészségügyi szolgáltatók, sem pedig a betegek felé a havi 25 ezer forintba kerülő leszokást támogató gyógyszerkezelést.

Mucsi János hangsúlyozta: ez a kezelés 3-6 hónapig tart, és segítségével tíz betegből három-négy úgy tudja letenni a cigarettát, hogy egy év múlva sem dohányzik.  A tüdőgyógyász azonban elfogadja azt, hogy az OEP ne finanszírozza annak a dohányosnak a kezelését, aki a dohányzás miatt megbetegszik (tüdő- vagy szívbetegsége lesz például), de nem hajlandó még megpróbálni sem, hogy leszokjon.

Ha valaki megpróbálna leszokni, nem tud hova menni, mert a rendelőintézetek és a tüdőgondozók nem biztosítják programszinten a leszokást támogató kezelést, mert nincsen mögötte finanszírozás - mondta a szakember, hozzátéve: a névleges finanszírozást csak néhány intézet használja fel, illetve ők sem, mert annyira nevetségesen alacsony összeget kapnak.
Ha az OEP-finanszírozás legalább a fenntarthatóságot biztosítaná az egészségügyi szolgáltatóknak, illetve a beteg képes lenne megfizetni a leszokást támogató gyógyszer árát, akkor reális elvárás lenne, hogy minden dohányos próbálja meg letenni a cigarettát - emelte ki Mucsi János.

A dohányosok fele minden évben megpróbálja letenni a cigarettát, másfél millió embert azonban képtelenek lennénk ellátni - fűzte hozzá. De ha akkora igény lenne a dohányosok részéről, akkor az államnak és az OEP-nek biztosítania kellene, hogy mindenki megpróbálhassa a leszokást, mert ennél költséghatékonyabb orvosi beavatkozás kevés létezik: nem kell évtizedekig gyógyszert szedni rá, és nem kell folyamatosan kórházba járni. Magyarországon 500 ezer krónikus tüdőbeteg van, közülük 150 ezren tüdőgondozókban is jelentkeztek már. A 150 ezer beteg 90 százaléka a dohányzás miatt betegedett meg, 60 százalékuk jelenleg is dohányzik.