A fej-nyak területén előforduló rosszindulatú daganatok közel 90 százaléka szájüreg, a garat és a gége nyálkahártyáján alakul ki.
Minden év július 27-én a fej-nyaki anatómiai régióban előforduló rosszindulatú daganatok elleni küzdelemre figyel a világ. A Fej-nyaki Onkológiai Társaságok Nemzetközi Föderációja (IFHNOS) 2015-ben július 27-ét a Fej-nyaki Daganatok Elleni Küzdelem Világnapjává nyilvánította, tudatta lapunkkal közleményében az Országos Onkológiai Intézet Fej-nyaki daganatok multidiszciplináris központja.
A nemzetközi programhoz hazánk és az Országos Onkológiai Intézet is csatlakozott, hogy felhívják a figyelmet a megelőzésre, illetve a betegség korai felismerésének fontosságára. A fej-nyak területén előforduló rosszindulatú daganatok közel 90%-a szájüreg, a garat és a gége nyálkahártyáján alakul ki, általában előrehaladott stádiumban kerül felismerésre, ennek két oka van:
1, mind a betegek, mind az első ellátást végző orvosok sokáig figyelmen kívül hagyják a látszólag jelentéktelen korai tüneteket és nem gondolnak daganatra.
2, a daganatok egy része gyorsan növekszik. Magyarországon a férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka a fej-nyak rák.
Sajnos hazánk évek óta vezető helyet foglal el a nemzetközi fej-nyaki daganatok előfordulási és halálozási statisztikáiban pedig a szűrővizsgálatokkal felismert és az időben megkezdett terápiával, nagyobb eséllyel gyógyítható a betegség.
A fej-nyaki laphám rák elsődleges kiváltó okai a dohányzás, az alkoholfogyasztás, és a HPV-fertőzés. Gyanakodjon és forduljon orvoshoz, ha az alábbi tüneteket észleli magán: három hétnél tovább fennálló rekedtség, nyelési nehézség, nem gyógyuló szájüregi seb, illetve 3 hétnél régebb óta fennálló nyaki nyirokcsomó duzzanat. A dohányzás a fej-nyaki daganatoknál is egyértelműen fokozott kockázati tényezőnek számít.
A sikeres gyógyuláshoz nagyon fontos a korai felismerés, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ne csak a kockázati csoportba tartozók, hanem maguk az egészségügyi szakemberek is gondoljanak a fej-nyak rák lehetőségére. Kiemelt szerepe van ebben a háziorvosoknak, fül-orr-gégészeknek, fogorvosoknak és szájsebészeknek különösen az alábbi tünetek megjelenése esetén: fájdalmatlan nyaki csomó megjelenése, seb a szájban, meglazult fogak, tartós torok- vagy nyelési fájdalom.
Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően sebészi, sugár- és gyógyszerterápiás módszerek kombinációjával ma már az előrehaladottabb esetek egy részében is elérhető a gyógyulás, amennyiben a kezelések a szakmai szabályoknak megfelelő koncepció szerint, megfelelő mennyiségben és minőségben történnek.
A már kialakult betegség gyógyítását speciális, a komplex onkológiai kezelést biztosító centrumokban szabadna csak végezni, ahol a kezelési tervet onkológiai szakbizottság állítja fel, melyben minden érintett szakma képviselője részt vesz.
További információk: https://ifhnos.net/whncd/Index