A hazai élelmiszerbiztonság érdekében ki kell kényszeríteni a vállalkozói tisztességet, a jogszabályok betartását.
Képünk illusztráció |
A kis- és nagykereskedelem, illetve a vendéglátás és a közétkeztetés egységeiben tett ellenőrzések tapasztalatai arra utalnak, hogy a korábbi, nagy visszhangot kiváltó szigorú ellenőrzésekkel már értek el eredményeket. Az ellenőrök ugyanis a fogyasztók egészségét súlyosan veszélyeztető jelenséget nem tapasztaltak, a hatóságok pedig csupán egy cukrászdában és egy italboltban találtak olyan mértékű hiányosságokat, hogy fel kellett függeszteniük az egységek működését.
A főigazgató beszámolója szerint élelmiszerbiztonsági és az ehhez kötődő minőségi szempontból a vizsgált termékek 96 százaléka megfelelő volt. Ha azonban a fogyasztók megfelelő tájékoztatását, a jelölési és összetételi hiányosságokat is figyelembe vesszük, a kifogások jóval nagyobb arányúak, például a tormánál 90 százalékosak voltak.
Dr. Szeitzné dr. Szabó Mária felhívta a figyelmet arra, hogy a 2003-ban létrehozott, az Egészségügyi Minisztérium irányításával működő élelmiszerbiztonsági hivatal közvetlenül nem folytat ellenőrzéseket - ezt a feladatot továbbra is a korábban alapított hatóságok és intézetek látják el. A MEBIH elsősorban hiteles, naprakész információkkal, az élelmiszer- és takarmánybiztonsági veszélyhelyzetek gyors jelzésével, az egészségi kockázatok felmérésével, a hatósági intézkedések és a tudományos tevékenység koordinálásval segíti elő a hazai élelmiszerbiztonság javulását.