• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A kéjelgő kósza nőktől a székletvér-tesztig

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Elindulhat a több évtizedre remélt Egészséges Magyarország Program egészpályás letámadása értünk, akik nélkül semmit sem ér.

Országossá bővül a jövő év közepétől és az 50-70 közötti korosztálynak könnyebben elérhető lesz az alapellátásban az a székletvér-vizsgálat, amely a leghatékonyabb tömeges szűrési módszere a vastagbél és a végbél rákos megbetegedésének. Emellett megújul a méhnyak-szűrés és hatékonyabbá válik az emlőszűrés rendszere, valamint helyére teszik a szűrések szabályozási környezetét – jelentették be az Egészséges Magyarország Komplex Népegészségügyi Szűrések programjáról szóló mai tájékoztatón.

Alig néhány napja jelentették be, hogy az Egészséges Magyarország népegészségügyi kormányprogramban ismét feladatot kap az egyébként azt elindító Zombor Gábor, volt egészségügyi államtitkár, ma már a komplex szűrőprogram céljairól is ő számolhatott be a sajtónak. Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár, mielőtt átadta volna a szót, annyit elmondott, bár a 2011-ig folyamatosan romló egészségstatisztikák számai azóta stagnálnak, a halálozási ráta még mindig magas. Sajnos, a daganatos megbetegedésekkel maga az intézményrendszer keveset tud tenni, sokkal fontosabb, hogy a polgárok hogyan élik az életüket, elkerülendő ezek kialakulását, és az is fontos, hogy a népegészségügy mit tud tenni azért, hogy minél korábban felismerjük ezeket a bajokat, hiszen annál nagyobb az esély a gyógyításukra.

Zombor Gábor is úgy vélekedett, hogy sem a gazdasági - sem a társadalmi helyzet nem indokolja a rossz betegségstatisztikákat, ezért egy nagy konszenzus mentén, nemzeti összefogás keretében kell beavatkozni a rossz folyamatokba, hiszen emberéleteket lehet megmenteni általa.

Az Egészséges Magyarország Program legfontosabb szándékairól szólva kiemelte: nagy feladatot és felelősséget vállal vele az állam, hiszen országos kiterjesztésű lesz, és minden korcsoportra vonatkoznak majd teendők és lehetőségek, a reményei szerint hosszú évtizedekig, kormányzatokon és generációkon átívelően. A konkrétumok felé kanyarodva kiemelte, a háziorvosi praxisok több mint ötven százaléka önkéntesen részt vesz a vastagbél és végbélszűrési programban, az a cél, hogy minél többen éljenek a lehetőséggel. E betegségeket korszerű technikával és szervezettséggel jól lehet szűrni, a korán felismert esetek terápiája csaknem 100 százalékban eredményes gyógyulása ígérnek.

Zombor Gábor hozzátette, a modellkísérletek után  idő kell ahhoz, hogy a szűrés a célzott korcsoportra országszerte teljesen kiterjedjen, ezért most azoknak az állampolgároknak is lehetőségük lesz ugyanerre a szűrésre, akiknek házorvosa még nem kapcsolódott a programhoz, az ÁNTSZ a 50-70 év közöttieknek biztosítja a szűrés lehetőségét. A legfontosabb, hogy éljenek vele!

Szentes Tamás országos tisztifőorvos büszkén említette meg, hogy a tisztiorvosi szolgálatnak hagyományos szerepe van a szervezett szűrőprogramokban, hiszen az első ilyen 1823-ban éppen a szolgálat kezdeményezésére indult el a „kéjelgő kósza nők" háromhavonkénti szűrésére. Ugyanakkor egy tévhitet is igyekezett eloszlatni: a szűrés nem mindig olcsóbb a betegség kezelésénél, csak a megfelelő metodika esetén. A teljes lakosság átszűrése, a sok felesleges vizsgálat miatt akár többe is kerülhet, mint a valódi betegek gyógyítása. Éppen ezért olyan módszertant dolgoztak ki, amely szakmai evidenciákon alapul és kivitelezhető.

A helyettes tisztifőorvos ezután ismertette a program részleteit, melyben nemcsak a vastagbélszűrés, hanem a méhnyak-szűrés megújítása is szerepel, hasonlóan az emlőrák-vizsgálatok hatékonyságának növeléséhez. Cél az is, hogy helyre tegyék a szűrővizsgálatok szabályozási környezetét, mivel az most nagyon kaotikus, teret adva sok kóklerségnek is – emelte ki Kovács Attila.

A védőnők méhnyak-vizsgálatra való képzése ingyenes lesz ezen túl, a 2017-ben induló képzés-sorozatra 2016. július 15-ig jelentkezhetnek az szolgálat érdeklődő tagjai.

A Széchenyi 2020 program keretében, több mint 6 milliárd forintos EU-támogatással 52 hónap alatt megvalósítandó komplex népegészségügyi szűrővizsgálatok program céljainak végrehajtásához fedezetet biztosító támogatási szerződést is aláírták ma.