Katalizátorszerepet kíván vállalni az intézményi adósságrendezésben a Kórházszövetség.
A hazai kórházak egyötöde nagyon kockázatos helyzetben van, ezekben az intézményekben akár hetekben számolva összeomolhat az ellátás a gyógyszer- és eszközhiány vagy/és a gáz-, áramszolgáltatás megszüntetése miatt, derült ki Rácz Jenő lapunknak adott tájékoztatásából. A Magyar Kórházszövetség elnökétől azt is tudjuk, hogy szóban már tájékoztatták a szakállamtitkárságot, most készül a helyzetet vázoló, Szócska Miklós államtitkárnak szóló levelük, miután a nagybeszállítók közül ketten írásban jelezték, hogy csak készpénzért, sőt: a tőketartozás törlesztése árán hajlandóak szállítani, egy harmadik beszállító pedig szóban jelzett hasonló szándékot. Mint ismeretes, júliusban már írtak egy hasonló tartalmú levelet az államtitkárnak, ám azóta szemmel láthatóan súlyosbodott a helyzet.
A mostani levélben a Kórházszövetség saját vállalását is megfogalmazzák: katalizátor- és tájékoztató szerepet igyekeznek betölteni a felek között. Ennek jegyében zajlott a kórházszövetség múlt heti rendkívüli elnökségi ülése, ahová konzultáció céljából meghívták a szövetséghez forduló három nagy gyógyszerbeszállító céget (ezek a kórházi ellátás kilencven százalékát adják), valamint a szakmai anyagokat szállító hatvan cég képviseletében az Orvostechnikai Szövetség vezetőit is. (Mint lapunk is beszámolt róla, a szövetség felajánlotta, hogy amennyiben a tőketartozás 90 százalékát megkapják év végéig, valamint a fennmaradó részt 2012 első negyedévéig, akkor eltekintenek a kamatoktól, ami egy központi alapba kerülhet, és a kormány szabadon használhatja akár adósságcsökkentésre, akár az egészségügyi dolgozók bérezésére).
A megbeszélésen a beszállítók részéről elhangzott, kénytelenek tartani álláspontjukat, ugyanis akkora már a kinnlevőségük, hogy nem tudják finanszírozni. Ráadásul a különböző faktorcégek azt jelezték, hogy ilyen feltételekkel a faktorálást nem tudják vállalni, be kívánják vetetni azt is feltételként, hogy a határidőre nem fizetők esetében a termékkiszállítást letiltják.
Rácz Jenő szerint jelen pillanatban szembe kell nézni azzal, hogyha valamilyen szintű adósságrendezést nem tudnak ígérni a beszállítóknak, akkor valóban át fognak térni a készpénzfizetéses szállításra bizonyos nagyságrendű és bizonyos határidejű szállítói tartozások esetében. A nagy adóssággal rendelkező, rendre nem fizető intézményeknél pedig életbe léptethetik azt a megszorítást is, hogy a tőketartozás bizonyos részét is törleszteniük kell. Nyilván nem egyik pillanatról a másikra fog ez bekövetkezni, de hetek, hónapok múlva komoly zavarok lehetnek a fekvőbeteg-ellátásban, ha a beszállítók (köztük az energiaszolgáltatók) tartják szavukat.
A helyzetet valamilyen módon orvosolni kell Rácz Jenő szerint, mert az egyedi, intézményi megoldások már nem vezetnek eredményre (átütemezés, faktorálás), a nagyadós intézmények nem tudják kezelni a problémákat.
Álláspontja szerint a szakállamtitkárság mozgástere attól függ, hogy lesz-e forrás, van-e egyáltalán szándék az adósságrendezésre. A kórházszövetség számítása szerint egyhavi finanszírozás – ami durván kéthavi dologi kiadás rendezésére lehet elegendő – vagyis negyvenmilliárdos nagyságrendű rendezés megnyugtatná a beszállítói kedélyeket.
Bár tragikusnak minősítette a helyzetet egy kormány közeli forrásunk, egyelőre az szakállamtitkárság sajtóosztályán csupán annyit mondtak, hogy a tárcánál vizsgálják a megoldási lehetőségeket.