• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egzisztenciális veszélybe kerülhetnek a rokkantak

Egészségpolitika Forrás: MTI

A megváltozott munkaképességűek közül többnek kellene részt vennie a munkaerőpiacon

Több százezer egészségkárosodott ember elszegényedését okozhatja a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló kormányzati törvényjavaslat a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke szerint. Hegedűs Lajos erről az Országgyűlés Ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságának hétfői ülésén beszélt, ahol ismertette a szervezet módosító javaslatait.

Hegedűs Lajos a bizottsági ülés után az MTI-nek azt mondta, hogy a tervezet egy radikális elszegényedési folyamatot indít el, nem támogatja a valódi rehabilitációt, ám ellátatlan helyzeteket fog eredményezni a megváltozott munkaképességű emberek számára.
A MEOSZ elnöke egyetért azzal, hogy a megváltozott munkaképességűek közül többnek kellene részt vennie a munkaerőpiacon, ám véleménye szerint ez a törvényjavaslat jelenlegi formájában nem ezt a célt szolgálja.

Hegedűs Lajos azt javasolja a kormánynak, hogy csak a 90 napot meghaladó keresőtevékenység esetén vonják meg az ellátást, ám csak akkor, ha a rehabilitációs ellátás és a keresőtevékenységből származó jövedelem együttes összege meghaladja a mindenkori minimálbért. Egy másik javaslat szerint a rehabilitációs ellátás felső összeghatárát emelnék fel legalább a közfoglalkoztatási bér szintjére, azaz 46 ezerről 57 ezer forintra.

A tervezett rokkantsági ellátás összege is nagyon alacsony lenne: 27 ezer 600 és 138 ezer forint között mozogna, a rokkantsági nyugdíj átlagos összege a jelenlegi 70 ezerről 41 ezer forintra csökkenne. A MEOSZ arra kéri a kormányt, hogy törölje el a jövedelemkorlátot, vagy a minimálbér 150 százalékáról emelje 230 százalékra.

A MEOSZ elnöke hozzátette: a bizottsági ülésen csak politikai vita zajlott, így érdemben nem foglalkoztak a javaslataikkal. A bizottsági ülésen részt vett Bernáth Ildikó fogyatékosügyi miniszteri biztos, aki a MEOSZ-elnök közlése szerint visszautasította javaslataikat. A megváltozott munkaképességűek ellátásáról szóló előterjesztés általános vitája szerdán kezdődik a parlamentben.