1980 óta az egri Markhot Ferenc Kórházban a főigazgatói székben, kinevezettként vagy megbízottként, összesen 36 név bukkant fel. Miért vágyakozik egy bajai gyermekgyógyász és fül-orr-gégész szakorvos, feltaláló és informatikai rendszertervező a nagyatádi kórház éléről ebbe a székbe?
A beteg, a beteg, a beteg áll mindenek előtt – számomra erről szól a modern egészségügy. Azt az egy nagyon fontos részletet szem előtt tartva, hogy gazdálkodási szempontból is költséghatékonyan nyújtson ellátást egy egészségügyi intézmény, hiszen csak így tud mindenki számára megbízhatóan működni, a betegeinknek szolgálni. Alapvetően meghatározza életemet, ezen belül a családot és a munkát, hogy mind szüleimtől, mind Pannonhalmán nagyon tartalmas, katolikus neveltetést kaptam, amit továbbra is tartok. Kapisztrán Szent Jánost idézve: „Akiket az Úr meghívott asztalához, igyekezzenek tisztán és szépen élni, és fussanak a bűntől!". Ez számomra minden tevékenység alfája és ómegája. Bármilyen feladathoz úgy állok hozzá, hogy ha rám gondoltak, én kaptam meg a feladatot, annak tisztességgel meg kell felelni, mert ez a rendjén való.
Rendjén való elvállalni a felkínált lehetőséget?
Az asztalhoz meg vagyok hívva. Igyekszem tisztán élni, megfelelni a kórházi közösség és a betegek elvárásainak. Egernek és a Markhot Ferenc Kórháznak szüksége van a megnyugvásra és az alapvető igazságok kimondására. A feladatok ellátása során olyan, hogy minden hibátlan legyen, nem létezik. Magamat az élen tekintve, ha valami hiba történt, akkor azt a hibát, be kell ismerni. Ne maszatoljunk, ne söpörjük az asztal alá, hanem vállaljuk a döntést, akkor is, ha korrekciót igényel. Egyáltalán nem tartom szégyennek azt mondani: gyerekek, ez így nem lesz jó, másképp kell csinálnunk. Hibázni nem szégyen, de azt be nem látni, azt ki nem javítani, na, az nagy bűn!
Ezért lett feltaláló is?
Valóban, ez vezérelt az egyszerű, „hétköznapi" feladatok megoldásában is. Első találmányom a PB-gázpalack robbanás esélyét minimálisra csökkentő gázszelep volt. A gyerekosztályon dolgoztam, amikor egy megégett kisgyereket hozott a mentő – egy felrobbant PB-gázpalack miatt égett meg. Elkezdtem gondolkodni, és kitaláltam egy olyan szelepet, amely fillérekből elkészíthető, és minimálisra csökkentette volna a robbanás esélyét. Ám aztán külső tényezők miatt ezt nem vezették be az országban.
Melyik a legsikeresebb találmánya?
A nyeles mécsesből világszabadalom lett, Európában sok országban bejegyezték. Ezt úgy találtam fel, hogy a nagyszombati körmeneten viasszal lecsöpögtettem a kabátomat. Elkezdtem azon gondolkodni, hogyan lehetne az ilyen baleseteket megelőzni. Azóta több európai országban is forgalmazzák a nyeles mécsest. Az orrszívó porszívó elsősorban itthon sikeres, nagykereskedőmnek köszönhetően két áruházlánc is forgalmazza. A kukaszolga, azaz abroncsos kukakerék pedig arról szólt, hogy családi házunkban meguntam a kuka cipelését, kitaláltam hát egy univerzális abroncsos rendszert a háztartási kukákhoz.
Van-e a kórházi vezetéshez kapcsolódó újítása?
Az egészségügyi informatika területén is adódik feladat bőven. Nem tudtam elfogadni, hogy a gyógyítási költségek területén nincsenek hiteles adataink. Nem ismerjük esetszinten a gyógyszer és a szakmai anyag költségeket. Kidolgoztam egy új adminisztrációs eljárásrendet, fejlesztettünk ehhez megfelelő szoftvereket, és ennek eredményeként Nagyatádon két éve üzemszerű működés mellett ismerjük ezeket a fontos adatokat. Az eljárásrend, mint know-how védelmi eljárását hamarosan elindítom, és az eljárásrend kiszélesítése érdekében megkezdtem a tárgyalásokat a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt.-vel.
Öt évet töltött el a nagyatádi városi kórház élén. Milyen eredményekkel távozik?
Érkezésem előtt három év alatt öt igazgatója volt a kórháznak; ez azonban nem bizonytalanított el. Egyszerű célokat fogalmaztam meg öt évvel ezelőtt, amelyeket sikerült is elérni. Fájó szívvel, ugyanakkor elégedetten engedem útjára a Nagyatádi Kórházat. Közel kétmilliárdos fejlesztést menedzseltünk le sikeresen; megjelenésében, kubatúrájában és műszerezettségében teljesen megújult a kórház. Emellett az évek alatt jelentős mértékben javítottunk az intézmény működésének költséghatékonyságán.
A nagyatádi kórház városi, az egri megyei, egy hasonlóság azonban van a két intézmény között: mindkettő életében felbukkant egy-egy magánbefektető. Aztán mindkettő életéből eltűnt.
Nagyatádon hogyan élték meg ezeket a változásokat?
2011 nyarán, amikor elkezdtem a munkát Nagyatádon, engem a kórház akkori tulajdonosa, a Medical Investments Zrt. kért fel. A feladatom akkor ügyvezető igazgatóként a közösség képviselete volt, és ez két évvel később, 2013 nyarától sem volt másképp, amikor a GYEMSZI lett az új fenntartó. A kórházigazgató legfőbb feladata a stabil működési környezet biztosítása, mert ez szolgálja a Munkatársak és a betegek érdekeit. E feladatnak egyébként három fő dimenziója van: gazdasági, orvos szakmai és személyi – ezeket kell úgy szinkronba hozni, hogy a lehető legjobb minőségű betegellátást tudjuk biztosítani. Ez a vezetői szemlélet független a fenntartótól, az üzemeltetőtől.
Miért vállalta el az egri Markhot Ferenc Kórház főigazgatói megbízatását?
Egert is azért vállaltam el, amiért a többi munkámat végeztem: a szó legnemesebb értelmében, éhes vagyok a sikerre. Az hajt, hogy ami kórházban jelenleg is jól működik, azt megerősítsük, amit pedig jobbá kell tennünk, azt változtassuk meg, tegyük jobbá, hatékonyabbá.
Egerben milyen problémák megoldására készül?
Számomra nagyon fontos, hogy sosem a problémát kell megoldani. Azt a környezetet kell megvizsgálni, ahol a probléma generálódott. Ha ezt a vizsgálatot elvégeztük, akkor már meg lehet fogalmazni azt a feladatot, aminek az elvégzésével a probléma megszűnik. A probléma természetéből fakadóan negatív jelentésű, a feladat viszont már magában hordozza a pozitív elemeket, az együttgondolkodást, az együttcselekvést, és természetesen a közösen elért sikert is.
Hogyan jellemezné vezetői filozófiáját?
Ami a vezetői magatartást illeti, sosem voltam magányos farkas. Tudom, hogy nem nálam van a bölcsek köve, ám mindenkinek van egy kövecske a zsebében, és ha ezeket a kövecskéket közösen tesszük le az asztalra, sikeresen leszünk. Egerben óriási előnyöm, hogy támaszkodom közvetlen elődöm, Tóth Ildikó szakmai felkészültségére és tapasztalataira, aki a jövőben központi egészségügyi régió Térségi Igazgatóságán dolgozik vezetői beosztásban.
Hogyan kezd munkához?
Egy ilyen feladatban a hiteles tájékozódás a legfontosabb. Ezt én már a küszöb átlépése előtt megkezdtem. Munkám első hetében minden szervezeti vezetőt megkérdezek, és elvárom azt, hogy a saját szervezeti egységéről tükröt tartson elém. Az ehhez szükséges kérdőíveket az osztályvezetők és csoportvezetők már a mai napon meg fogják kapni. Mindenkinek lehetőséget adok, hogy bemutassa osztályát, szervezeti egységét, leírja, hogy milyen problémái vannak, ezekre lát-e valamilyen megoldást, illetve mit vár el tőlem.
A messziről jött embernek mindent elmesélnek?
Nem a városi pletykákból, városi legendákból szoktam tájékozódni, nem másik vezetőtől szoktam megismerni a vezetőtársak, az osztályvezető főorvosok házon belüli munkáját, jellemzését. Közvetlenül gyűjtöm be az információkat, a felmerült problémákat, és közösen fogunk dolgozni a feladatok megoldásán. Közösségben dolgozunk. Legyen szó akár gazdálkodási, akár orvos szakmai, akár személyi kérdésről, hiteles forrásból kell összegyűjteni a korrekt információkat, és közös megoldást kell kidolgozni a feladatok elvégzésére.
Fotó: egerhirek.hu