• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A rezidensek ösztöndíjat kapnak, ha itthon maradnak

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Tíz év itthoni munka, no para - havi százezer forintos támogatás a szakorvos-jelölteknek.

A fizetésükön kívül havonta nettó 100 ezer forint ösztöndíjszerű juttatást kapnak november 1-től azok a szakorvos-jelöltek, akik vállalják, hogy nem mennek külföldre, itthon folytatják majd a hivatásukat – jelentette be a Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter pénteken Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárral és Páva Hanna helyettes államtitkárral együtt.

A támogatásban részesülőknek azt is vállalniuk kell, hogy az ösztöndíj ideje alatt nem fogadnak el paraszolvenciát.

Az idei 600 millió forintos támogatásra összesen 600 rezidens és 20 szakgyógyszerész-jelölt pályázhat, elsősorban azok, akik most nyáron végeztek az egyetemen. Szócska Miklós azt is megemlítette, hogy a kormány által is elfogadott intézkedési csomagban nemcsak a szakorvos-jelöltek, hanem a képzésben részt vevő tutorok és mentorok javadalmazása is szerepel. A támogatás forrásának zöme épp abból a pénzből származik, amely a külföldre távozott orvosok juttatása lett volna.

A havi 100 ezer forintot maximum öt évig kaphatják a rezidensek, ennyi egyébként a szakorvosképzés átlagos ideje. Cserébe a rezidensek vállalják, hogy legalább annyi ideig, ameddig ezt a plusz juttatást felvették, már mint szakorvosok a magyar közegészségügyben dolgoznak majd. Tehát annak, aki például öt évig megkapta a rezidensi fizetésén felül ezt az ösztöndíjat, és a szakorvosi vizsga után mégis inkább külföldre menne gyógyítani, kamatostul vissza kell fizetnie a támogatást.

Mint ismeretes, évente 700-750 orvos végez a négy magyar orvosegyetemen, az államtitkárság adatai szerint közülük 62 százalék jelentkezik a szakorvos-képzésbe. Egy rezidens átlagos fizetése bruttó 129 ezer forint, ami nem éri el a nettó 100 ezret. Ezt egészítenék ki 100 ezer forinttal a most meghirdetett ösztöndíjprogrammal.

Abban az esetben, ha a 600 helyre túljelentkeznének az idén végzett szakorvos-jelöltek, a pályázók közül azok indulnak nagyobb eséllyel, akiknek jobb a tanulmányi eredményük, esetleg önkéntes munkát végeznek. Páva Hanna szerint azonban inkább az a valószínű, hogy nem minden idén végzett orvos jelentkezik a szakképzésre, így az ösztöndíjra sem, ezért a 600 helyből marad néhány. Ezekre a helyekre azok a rezidensek is pályázhatnak, akik nem idén végeztek, viszont van még legalább 3 évük hátra a szakorvosképzésből.

Kérdés, hogy mindez nem okoz-e bérfeszültséget majd a már régóta praktizáló szakorvosok és a plusztámogatást kapó rezidensek között. Az államtitkár erre csak annyit mondott, hogy az 50-es évekből örökölt paraszolvenciára épülő igazságtalan bérrendszert nem lehet egyik pillanatról a másikra megoldani. Azt is hozzátette, reméli, hogy a most hozott intézkedés csak az első lépés, és a jövőben még többet tehetnek az orvosok  megbecsüléséért.

A rezidensszövetség szerint nem egyeztettek velük.