• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

A rossz közérzet okai - a beavatkozás hét pontja

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Velkey György szerint a keret megvan, de meg kell tölteni pénzzel, élettel, politikai erővel.

Bár az egészségügyben kialakult egy keretrendszer, még számos teendő van. Különösen azért, mert ebben a rendszerben nem érzi jól magát sem az egészségügyben dolgozó, sem a beteg. A Figyelő pénteki, XXVII. Medicina konferenciáján Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke hét olyan beavatkozási pontot vázolt fel, ahol szerinte mindenképp lépni kell.

Az elnök úgy vélte, a rossz közérzetnek oka például az elviselhetetlenül elnyúló választási kampány, amely tele van „árnyalatlan, jelszószerű, a politikai célok érdekében szerkesztett egészségpolitikai üzenetekkel". Ehhez járul, hogy az intézkedéseket a politikai harcok logikája befolyásolja. Az egészségügyben dolgozók hangulatát borzolják azok „egyszerűsített gazdaságpolitikai üzenetek, amelyek mögött a mindentudás téveszméje áll." A szenzációkeltő média is hozzájárul, hogy az egészségügy társadalmi megítélése leromlott. Nem véletlen, hogy az ágazatban „kiszolgáltatott, megalázott, túldolgozott, az egyéni túlélési stratégiákat kereső egészségügyi munkatársak" dolgoznak – mondta Velkey György.

Az elnök szerint az elmúlt egy évtized egészségpolitikai iránykeresése lezárult, kialakultak a keretek. Eldőlt, hogy társadalombiztosítási alapú, egy biztosítós modellre épül a rendszer, amely döntően állami gondoskodásra, és nem piaci logikára alapul. A kialakult rendszer eredményei közé sorolta Velkey György az egészségügyi térségek rendszerét, amelyet nem közigazgatási határok mentén vagy szervetlenül jelöltek ki. A szakmai kollégiumok megújulását, a progresszivitási szintekhez igazított területi ellátási kötelezettségeket, a minimumfeltételek kijelölését.

A kórházszövetség vezetője szerint hét olyan pont van, ahol mindenképpen be kell avatkozni. Elsősorban működési forrásbővítésre van szükség. A kórházak esetében az elnök szerint feladatarányos, teljesítménnyel korrigált finanszírozásra van szükség, korrigálni kell a HBCs-t és TVK-t is, mert a szakmai, önkormányzati, területi lobbik torzítják ezeket az elemeket.

Mindenképp fontos lenne, hogy jobban odafigyeljenek a betegek igényeire – mondta Velkey György. Emellett az egészségügyben dolgozó szakemberek megbecsülését is vissza kell szerezni. Az erkölcsi megbecsülésen kívül, a béremelést 2014-ben is folytatni kell.

A centralizáció után szükség van egyfajta decentralizációra is, fontos lenne a betegutakat egyértelműen szabályozni, valamint a fekvő-, a járóbeteg ellátást, valamint az alapellátást funkcionálisan integrálni.

Nemcsak a működési, hanem a beruházási forrásokat is bővíteni kell – mondta a kórházszövetség vezetője. Az elnök kiemelte még azt a megoldatlan beruházási forráshiányt is, amely a fővárosi egészségügyet sújtja.

Az elnök végül az országgyűlési választások közeledtével kapcsolatban egy kéréssel fordult a politika és a média képviselőihez: „Kérem, hogy kíméljék meg az eddig elért eredményeket!"

Szócska Miklós előadása és a volt egészségügyi miniszterek hozzászólásai a konferencián