Nincs az elhunytak között orvos, ápoló, rendőr. Az operatív törzs jóváhagyta az átcsoportosítási protokollt.
A tömeges megbetegedés nehezen elkerülhető Magyarországon, de még jelenleg is a csoportos megbetegedések fázisában vagyunk - közölte kérdésre válaszolva az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki online sajtótájékoztatóján. Müller Cecília azt mondta: továbbra is kerülni kell a vírus átadásának lehetőségét, ezért maradjunk otthon és vigyázzunk a sérülékeny csoportokra.
Még mindig a járványgörbe ellaposítása a cél, ami ugyan "időben meghosszabbítja" a járványt, azonban jobb az egészségügynek, mert nem egyszerre jelenik meg sok beteg a rendszerben. Ebben segít a lakosság fegyelmezett magatartása, a szabályok és ajánlások betartása - tette hozzá.
Kiemelte: nem indokolt elhalasztani a gyerekek életkorhoz kötött kötelező védőoltásait, azokat a házi gyermekorvos tanácsadási időben, időpontot egyeztetve adja be. Az iskolai oltásokkal kapcsolatban elmondta, ezek most értelemszerűen eltolódnak a járvány utáni időszakra, de ezeket a védőoltásokat is megkapják majd a gyerekek. Jelezte, a védőnői ellátást is úgy alakították át, hogy a minimálisra csökkentsék a személyes találkozások számát.
Néhány tévhitet eloszlatva Müller Cecília elmondta: sem a kézszárítógép, sem az UV-lámpa, sem a testre szórt alkoholos/klóros permet nem előzi meg a vírusfertőzést. Hangsúlyozta, a meleg vizes, szappanos kézmosás, kézszárítás fontos, de maga a kézszárítógép nem pusztítja el a vírust. Az UV-lámpa a bőrt nagyon igénybe veszi, ezeket inkább tárgyak, felületek megvilágítására kell használni. Az alkoholos/klóros testpermet a szervezetbe bejutott vírussal szemben nem hatékony, ugyanakkor a nyálkahártyát, bőrt irritálja, károsíthatja - mondta.
A szakember megismételte, nincs védőoltás a koronavírussal szemben, azonban több kutatócsoport dolgozik ennek kifejlesztésén. Jelezte azt is, hogy az antibiotikumok sem hatékonyak a koronavírus-megbetegedéssel szemben, de az orvos alkalmazhat ilyen készítményt, megelőzve a bakteriális felülfertőződést.
Arra a kérdésre, hogy a koronavírus-fertőzés okozta betegségből felépülteknek szükségük van-e valamilyen további óvintézkedésre, az országos tisztifőorvos nemmel felelt. Az azonban egyéni, hogy kinél mennyi ellenanyag termelődött a vírussal szemben, és további kutatások témája, hogy ez mennyi ideig véd egy újabb megbetegedéstől.
Jelezte azt is, hogy annak, aki külföldről érkezik - így a napokban az Egyesült Államokból - két hétre karanténba kell vonulnia. Ez alól azok kivételek, akik külföldön letöltötték a betegség lappangási idejének számító 14 napot, és hatósági igazolásuk van arról, hogy labortesztjük negatív.
Müller Cecília azzal kapcsolatban, hogy a gyerekeknek adható pneumococcus ellen használt egyik védőoltás nehezen beszerezhető, azt mondta, ezt az oltást már a jóval a járvány előtt a Nemzeti Népegészségügyi Központ beszerezte, így az oltóanyag biztosított.
Beszélt arról is, hogy a fertőzöttekről közölt adatok lakóhely szerinti adatok, és elmondta azt is, hogy nincs az elhunytak között orvos, ápoló, rendőr.
(Koronavírus-mintákat tesztelnek az ország legnagyobb, kifejezetten virológiai diagnosztikával foglalkozó laboratóriumában, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Virológiai Laboratóriumi Osztályán, Budapesten 2020. április 3-án. MTI/Koszticsák Szilárd)
Kérdésre válaszolva közölte: nem szükséges tesztelni az egész országot, hiszen ez nem lenne hatással a járvány terjedésére, a bevezetett óvintézkedések és szabályok szolgálják a járvány terjedésének lassítását. Azt mondta: azokban az esetekben, amelyekben felmerül a fertőződés gyanúja, elvégzik a laborvizsgálatot.
Ugyancsak kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy magyar betegeknél is alkalmaznak hidroxiklorokin hatóanyagú gyógyszert, amennyiben a kezelőorvos ezt indokoltnak tartja. Ezen hatóanyag koronavírusos betegeknél történő alkalmazásának tapasztalataira nem tért ki válaszában Müller Cecília.
(Az egészségügyi védőeszközöket pakolnak le a kiszállítást lebonyolító Waberer's-Szemerey Logisztika Kft. (WSZL) teherautójáról a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház udvarán 2020. április 3-án. Ezen a napon 31 kórházba szállítanak ki egyéni védőeszközöket. MTI/Balázs Attila)
Érkeznek védőfelszerelések a kórházakba és az országba
Pénteken 31 kórházba szállítanak ki egyéni védőeszközöket, és a rendőrök is megkapják az ilyen felszereléseiket - közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa pénteken online sajtótájékoztatón. Kiss Róbert rendőr alezredes kiemelte, hogy a Liszt Ferenc-repülőtérre pénteken és szombaton is érkezik egy nagy szállítmány.
A kórházparancsnokok arról tettek jelentést, hogy a kijelölt kórházak sikeresen felkészültek a tömeges megbetegedések kezelésére - mondta.
Aktualizálták a vezénylési terveket, így minden kórházi dolgozót és felsőoktatási egészségügyi hallgatót vezényelni tudnak a többletmunkák ellátására.
Az operatív törzs jóváhagyta a kórházparancsnokok által előterjesztett átcsoportosítási protokollt - közölte Kiss Róbert.
Kitért arra is: a rendőrök 82 ezer 627 esetben ellenőrizték a hatósági házi karantén betartását. Tapasztalataik szerint az idő múlásával nő a karantént megszegők, és ezzel együtt a szankciók száma. A karantén megszegőivel szemben 564 szabálysértési feljelentést tettek, 49 esetben figyelmeztettek, 231 esetben helyszíni bírságot szabtak ki.
Kérdésre hozzátette: minden hatósági házi karanténban lévő embert ellenőrizni fognak szúrópróba szerinti időpontban.
(Katonai rendészek járőröznek a Nyugati téren 2020. április 3-án. MTI/Mónus Márton)
Kiss Róbert jelezte: a rendőrség továbbra is ellenőrzi a kijárási korlátozás betartását, folyamatosan jelen van a közterületeken és a nyilvános helyeken. Ott is azt tapasztalják, hogy egyre többen szegik meg a szabályokat.
A rendőrök 2044 esetben intézkedtek, ezek jelentős része figyelmeztetéssel, illetve tájékoztatással zárult, szabálysértési feljelentést 459 esetben tettek.
Emelkedett a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban elrendelt büntetőeljárások száma: 143 büntetőeljárást indítottak, közülük 36-ot rémhírterjesztés, 22-t közveszéllyel fenyegetés, 33-at csalás és 10-et járványügyi szabályszegés miatt.
Az alezredes tájékoztatása szerint csütörtök este változtak a határátkelés szabályai egyes átkelőhelyeken. Nagylakon csak a személyforgalmat engedik át, kivételt képeznek ez alól az élőállatot, friss árut, illetve veszélyes anyagot szállító járművek, Csanádpalotán pedig kizárólag teherforgalom lépheti át a határt.
A péntek délelőtti adatok szerint a teherforgalomban kisebb fennakadás volt a kilépőoldalon Hegyeshalomnál és Röszkénél, illetve személyforgalomban a kilépőoldalon Nagylaknál - tette hozzá.
Kiss Róbert kérdésre válaszolva beszámolt arról, hogy a külföldről érkező magyar állampolgárságú kamionosok a határon szűrővizsgálaton esnek át. Ha felmerül a fertőzöttség gyanúja, hatósági házi karanténba kerülnek, ha nem, elvihetik az árut rendeltetési helyére, és a továbbiakban is részt vehetnek a nemzetközi fuvarozásban.
Szintén kérdésre elmondta, hogy a nemzetközi határellenőrzésben részt vevő magyar rendőröket Szerbiából március 20-án hazahozták a szerb fél kérésére, Észak-Macedóniában viszont továbbra is folyamatos a magyar rendőrök jelenléte.
(A Huawei egészségügyi adománya a Liszt Ferenc-repülőtéren 2020. április 3-án. A kínai távközlési vállalat egyebek mellett 50 ezer maszkot adományozott Magyarországnak a koronavírus-járvány elleni védekezéshez. MTI/Illyés Tibor)