Másfél évtized alatt csaknem a felére csökkent a művi terhesség-megszakítás lakosságra vetített aránya Magyarországon.
Erről Pusztai Erzsébet, a Magyar Demokrata Fórum egészségpolitikusa beszélt Gyulán, a Magyar Család és Nővédelmi Tudományos Társaság három napos nemzetközi konferenciáján. Az egészségügyi szakember „Abortusz szabályozás – abortusz statisztikák" című előadásában leszögezte: jól megválasztott szabályozással valóban lehet csökkenteni a művi terhesség-megszakítások számát.
Pusztai Erzsébet úgy véli, hogy az 1992-es magzatvédelmi törvény jó példa a megfelelő jogszabályi háttérre, hiszen hatályba lépése óta folyamatosan csökken az abortuszok száma. Míg a törvény életbe lépésekor ezer szülőképes nőre 34 művi terhesség-megszakítás jutott, addig ma már csak 18. Ezzel pedig elértük a nyugat-európai átlagot.
Az egészségpolitikus ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az abortusz nyilván csak az érem egyik oldala – az azt szabályozó törvényi háttér nem fogja befolyásolni a szülési kedvet és statisztikát.
Tudomásul kell vennünk, hogy szerte Európában csökkenést mutatnak a születési statisztikák – érvelt Pusztai Erzsébet. Az is tendencia, hogy a nők későbbi időpontban vállalják csak első gyermeküket. Azonban arra is érdemes figyelni, hogy azokban az országokban, így Skandináviában és Franciaországban, kisebb mértékű a csökkenés, ahol segítik a gyermekvállalást és a terhek viselésébe bekapcsolódik az apa is – tette hozzá az egészségpolitikus.
Tények a születésekről és az abortuszokról