• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Adatbázis segíti majd az önkénteskedést

Egészségpolitika Forrás: MTI

Már nyolcezer regisztrált szervezetnél végezhető közérdekű önkéntes tevékenység.

Nyolcezer közérdekű önkéntes tevékenységet végző, önkénteseket fogadó szervezet regisztrált az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által vezetett hatósági nyilvántartásba, amelynek adatai a civil információs portálon találhatók meg - mondta Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár az MTI-nek. Az államtitkár tájékoztatása szerint az utóbbi négy évben az önkéntesség népszerűsítését szolgáló kormányzati intézkedések eredményeként ötszörösére nőtt a regisztrált szervezetek száma, hiszen 2010-ben mindössze 1600 szervezet szerepelt az adatbázisban.

Mint mondta, a nyilvántartás célja kettős: egyrészt a fogadó szervezeteket szeretné nyilvánossághoz és kedvezményekhez juttatni, másrészt az önkénteseket "védi". A regisztráció törvény által meghatározott feltételekhez van kötve. Egyéb önkéntes tevékenység a törvény hatályán kívül is végezhető, szervezhető, a nyilvántartás azonban garanciát jelent arra, hogy megbízható partnerek találnak egymásra.

Az államtitkár kitért arra is, hogy 2015 tavaszára készül el egy olyan honlap, amely azt segíti, hogy az önkénteskedni akarók könnyen és gyorsan megtalálják a számukra leginkább megfelelő lehetőségeket, a fogadó szervezetek pedig széles körben tájékoztathassanak az önkéntesség lehetőségeiről. Az adatbázisban regionális és tematikus bontásban lesznek kereshetők a szervezetek, tényleges segítséget nyújtva az önkénteseknek.

Az Emmi november 24-én indított és ma, az önkéntesek világnapján záródó kampányában a minisztérium vezetői az ország több településén végeznek önkéntes tevékenységet. Novák Katalin úgy fogalmazott: a kampány célja a szemléletformálás, a figyelemfelhívás, és reményét fejezte ki, hogy a minisztérium vezetőinek példája képes ösztönző erőként hatni.

Magyarázatként Novák Katalin hozzátette: az önkéntes tevékenység sajátossága, hogy többnyire nem a kamerák kereszttüzében, a nyilvánosság előtt zajlik, ezért gondolták a tárca vezetői, hogy jelenlétükkel és a nyilvánosság bevonásával fel tudnak karolni egy-egy már jól működő programot.

Novák Katalin hangsúlyozta, hogy az érettségi megszerzéséhez szükséges kötelező közösségi szolgálat nem önkéntesség, hiszen az önkéntesség egyik legfontosabb és alapvető jellemzője a saját döntésen alapuló részvétel. Ugyanakkor - tette hozzá - a közösségi szolgálat az önkéntesség "előszobája".

Az államtitkár kitért arra is, hogy a minisztérium számos civil szervezetet, programot támogat, mert - mint mondta - bizonyos programok "a civil szférának állnak jól". A jó civil kezdeményezések mellé az állam "oda tud állni" - fogalmazott, példaként említve a kifejezetten az önkéntességet népszerűsítő, 72 óra kompromisszumok nélkül elnevezésű akciót, valamint az állami finanszírozással, de zömében civil fenntartók által működtetett család, esélyteremtési és önkéntes házak országos hálózatát.

Az államtitkár elmondása szerint 2014 tavaszán készült el egy országos, reprezentatív kutatás az önkéntesség magyarországi helyzetéről, amelyből az derült ki, hogy 2013-ban a 18 év feletti magyar lakosságnak közel egyharmada végzett legalább egyszer önkéntes tevékenységet. Kiemelte azt is, hogy önkéntességgel kapcsolatban "nem kell nagy dolgokra gondolni". Az is segítség, ha valaki vásárlás előtt megkérdezi idős szomszédjától, hogy hozhat-e neki is valamit - mondta.

Fontosnak nevezte, hogy a társadalom is elismerje az önkéntességet. A minisztérium ezért hozta létre az először 2013-ban átadott Pro Voluntarius Díjat - emelte ki. Megemlítette a Vásáry Tamás Ösztöndíjat is, amellyel évente egy önkéntest támogatnak azért, hogy dokumentálja tevékenységüket.