Tizennégy egészségügyi érdekvédelmi szervezet mondta el legégetőbb problémáit az államtitkárnak.
Több mint három órán keresztül tárgyalt kedd délelőtt az egészségügyi ágazat 14 érdekvédelmi szervezetével Zombor Gábor egészségügyi államtitkár és kabinetfőnöke Mészáros János. Nem tipikus ágazati egyeztetés zajlott, a cél inkább az volt, hogy a következő napok-hetek kormányülésein az államtitkárság megalapozott munícióval képviselje az egészségügy érdekeit. Így alapvetően a szervezetek adták elő az őket érintő legégetőbb problémákat, amelyek az egyik résztvevő, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke szerint szinte teljesen egybecsengtek.
Az egyeztetésen részt vett a három egészségügyi kamarán kívül többek között a Kórházszövetség, az ágazati szakszervezetek, érdekvédelmi szövetségek és az érintett civil szervezetek is. A Magyar Rezidens Szövetség képviselője médiaértesülések szerint a mai egyeztetésen nem vett részt, mivel korábban a témáról már tárgyaltak Zombor Gáborral.
Balogh Zoltán, a MESZK elnöke elmondta, hogy bármilyen téma került elő, például a ki nem fizetett túlmunkák, a munkaerő-krízis, a bérrendezés, az alapellátás helyzete, a kórházi adósság, sőt, még a betegek kórházi étkeztetése is, az egyeztetésen résztvevő szervezetek valamennyien egyetértettek abban, hogy a legnagyobb gond az alulfinanszírozottság. „Nonszensz, hogy vacsorára csak egy mackósajt és egy szelet kenyér jut" – mondta az elnök, aki hozzátette: az ágazat képviselőinek nincs eszköze a problémák megoldására, ha nincs ellenételezés.
Dr. Nagy Ferenc, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára a Weborvosnak elmondta, hogy miután az államtitkár és a kabinetfőnök meghallgatta a szervezetek felvetéseit, azt javasolták, hogy folytassák az egyeztetéseket és külön-külön egyesével is tárgyalják meg a legakutabb problémákat. Ennek alapján a következő megbeszélést a munkajogi kérdésekről tartják, várhatóan május 11-én hétfőn.
X X X
Szükséges-e a május 12-re tervezett egészségügyi demonstráció?
Az egyeztetésen Zombor Gábor kezdeményezte, kerüljön napirendre az utóbbi hetekben gyakori sajtómegjelenést kapott túlmunka és túlóra témaköre. A résztvevő szervezetek abban megerősítették az - erre rákérdező - egészségügyért felelős államtitkárt, hogy az intézmények valóban kifizetik a dolgozóiknak az elrendelt túlóráért és túlmunkáért járó összegeket, ám hozzátették, ezek elszámolási ideje nem egységes. A munkaidőkeret rendelkezései miatt ez 3-6 hónap alatt történik meg. Abban a jelenlévők egyetértettek, hogy törvénysértést nem követtek el a munkáltatók. Hozzátették ugyanakkor, ezen az eljáráson változtatni kell, ezért ezzel kapcsolatosan új tárgyalást tűztek ki - foglalta össze a szakállamtitkársági közlemény.
Az érdekképviseleti szervezetek sürgették az egészségügyi dolgozók élet - és munkakörülményeit javító intézkedések folytatását, így például a 2011-2013-as bérkiegészítésekhez kapcsolódó mozgóbérek emelését és a kiszámítható egészségügyi életpályát.
Az egészségügyi ágazati egyeztető tárgyalások a jövő héten folytatódnak - áll a közéeményben.
Zombor: Rendezhető a túlórák kifizetésének rendszere