• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Állást keresnek, de nem aktívan

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Ez derül ki a megváltozott munkaképességű személyekkel készített kutatásból.

A megváltozott munkaképességű személyek többsége állást keres, de nem aktív álláskereső. Meg akar felelni a munkaerőpiac elvárásainak, hajlandó váltott műszakban dolgozni, de elsősorban részmunkaidőben és távmunkában szeretne elhelyezkedni, amiből szűk a kínálat – ez derült ki a Kelly Services emberi erőforrás megoldásokat kínáló vállalat által 270 résztvevővel, 2011 nyarán készített kutatásból.

A Kelly Services 2011. június-júliusa folyamán kérdőíves felmérést végzett a megváltozott munkaképességű személyek álláskeresési szokásairól. Férfiak és nők közel azonos arányban töltötték ki a kérdőívet (46%-54%). A válaszadók 71%-a vidéki, 29%-a fővárosi állandó lakhellyel rendelkezik. A többség szakmunkás és szakképző iskolát, illetve érettségivel, technikumi végzettséggel rendelkezik vagy 8. osztályt végzett.

A válaszadók 97%-a állást keresett, ez a szándék azonban nem mutatkozott meg a munkáltatók felé küldött közvetlen üzenetben. A többség – 63% – „önéletrajz-küldési" aktivitása alacsony: magas az inaktívak száma, akik az álláshoz vezető első lépést, az önéletrajz elküldését sem teszik meg (21%), illetve a kevésbé aktívaké, akik 1-5 munkahelyre küldenek (42%). Ebből következik, hogy a többség – 83% – álláskereséséi aktivitása alacsony az interjún való megjelenés tekintetében is: a válaszadók többsége (68%) 1-5 állásinterjún vett részt, míg 15% nem vett részt állásinterjún eddig.

Erős a munkaerőpiac elvárásainak való megfelelés szándéka: a válaszadók többsége (63%) hajlandó váltott műszakban dolgozni, 66%-uk részt venne oktatásban, hogy állást találjon. A Kelly Services munkaerő-piaci tapasztalataihoz képest a válaszadók magasabb arányban állították, hogy vállalnának váltott műszakban munkát. Ebben a munkaerőpiac elvárásoknak való megfelelés szándéka is szerepet játszhat. Több mint egyharmaduk azonban kizárta a munkavállalást váltott műszakban, amit általában a nagyobb létszámok felvételére kész munkáltatók (pl. gyári betanított munka) kínálnak. Az elutasítás oka lehet az egészségügyi állapot, mivel az egészségügyi alkalmassági vizsgálatokon a magukat váltott műszakra alkalmasnak tartók közül sokan nem felelnek meg.

Az álláskeresési passzivitást meghatározó okok közül kiemeljük az álláskereső megváltozott munkaképességű személyek – hiányos és negatív – munkaerő-piaci ismereteit. Felmérésünk szerint a munkaerő-piaci lehetőségekhez mérten magasabb azok aránya, akik részmunkaidőben és a távmunkában szeretnének elhelyezkedni: 35, illetve 17%. Tehát a válaszadók többsége, 52%-a kíván olyan időbeosztásban munkát végezni, ami a munkáltatók részéről kevésbé elfogadott, illetve kevésbé kínált foglalkoztatási forma a munkaerő-piacon. Természetesen az egészségügyi állapottól is függ az álláskeresők aktivitása, ami a részmunkaidő és a távmunka felé orientálja őket.

Sok esetben a nyugdíj és a járadék elkényelmesít, és a törvényi szabályozás is szerepet játszik az alacsony aktivitásban. Ragaszkodnak a kevés, de biztos nyugdíjhoz vagy egyéb járadékhoz, és attól való félelmükben, hogy elveszíthetik, inkább az inaktivitást választják.

A legtöbben a szolgáltató szektorban dolgoznának (36%); részletezve ezt: adminisztrációs, irodai munkában (16%), egyéb szolgáltatásban (20%). Magas a szakértelmet igénylő könnyű fizikai munkában gondolkodók aránya (29%), és azoké, akik betanított munkát vállalnának (22%). A válaszadók 11%-ának nincs konkrét elképzelése arról, hogy mit dolgozna, szellemi tevékenységet a válaszadók elenyésző, 2%-a végezne.

A felmérés eredményeit összefoglalva úgy látjuk, hogy szükség van olyan szervezetek hatékony munkájára, melyek közvetítik a munka-erőpiaci folyamatokat, elvárásokat, trendeket a megváltozott munkaképességű álláskeresők felé és támogatják őket az álláskeresés során. Ez a feladat elsősorban a munkaügyi központokra, civil szervezetekre és a személyzeti tanácsadó cégekre vár – mondta el Jónás Anikó, a Kelly Services ügyvezető igazgatója.

A kérdőívek összegyűjtésében a 4M, a Motiváció Alapítvány munkatársai és megváltozott munkaképességű önkéntes segítőink vettek részt. A Magyarországon eddig egyedülálló kutatási téma feldolgozását a Kelly Services folytatja, a munkahellyel rendelkező megváltozott munkaképességű személyek munkaerő-piaci helyzetének bemutatására is kiterjeszti felmérését.