• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Árvíz: Zavartalan a gyógyszerellátás

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

A patikák a szokásosnál nagyobb készletet rendeljenek a fontos gyógyszerekből.

Ha szükséges, a mentésben részt vevő hatóságok segítenek eljuttatni a gyógyszereket a vízzel körbezárt településekre – erről telefonon egyeztetettek a gyógyszer nagykereskedők az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal, majd tájékoztatták az országos tisztifőgyógyszerészt. A megyei tisztifőgyógyszerészek, illetve a népegészségügyi szakigazgatási szervek arra kérték az árvízzel fenyegetetett településeken működő gyógyszertárakat, hogy a szokásosnál nagyobb készletet rendeljenek láz- és fájdalomcsillapítókból, a szív-érrendszeri betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerekből, valamint a gyakrabban keresett inzulin készítményekből is. A gyógyszerellátás folyamatos az országban - tudatta közleményben az OTH Gyógyszerészeti Főosztálya.

A megyei tisztifőgyógyszerészek körlevélben, illetve telefonon megkeresték a gyógyszertárvezetőket, kiemelten kezelve a Duna által veszélyeztetett megyéket. Kérték a gyógyszerellátáshoz szükséges biztonságos gyógyszerkészlet biztosítását, továbbá azt is, hogy a gyógyszertárat érintő bármilyen rendkívüli eseményt haladéktalanul jelentsenek az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) Gyógyszerészeti Főosztálya felé.

A gyógyszer nagykereskedők (telefonon egyeztetve) minden megrendelést azonnal teljesítenek, amennyiben nem tudnak bejutni valamelyik településre, a mentésben résztvevő hatóságok segítségét kérik.

Az OTH jelenleg kb. négyezer adag gamma-globulinnal rendelkezik, amely a hepatitis A fertőzés megelőzésére szolgál. Egy esetleges megbetegedés esetén elsősorban a beteg környezetében lévőket kell ellátni. Szükség esetén az oltóanyagok a központi raktárból 24 órán belül eljutnak az érintettekhez. Fontos kiemelni, hogy a jelenlegi járványügyi helyzet az akut felhasználást nem indokolja.

Az Országos Epidemiológia Központ egy multifunkciós mobil fertőtlenítő géppel rendelkezik, amely elsősorban zárt terek kezelésére alkalmas, szükség esetén bevethető.

Az ÁNTSZ ismételten hangsúlyozza, hogy árvíz idején kiemelten kell figyelni az általános higiénés szabályok fokozott betartására. Fontos a rendszeres, szappanos kézmosás és/vagy a különböző kézfertőtlenítő készítmények, kendők használata, különösen evés, adott esetben cigarettázás előtt. Soha ne nyúljunk piszkos kézzel a szemünkhöz, a szánkhoz. A sebeket minél előbb, megfelelően el kell látni, hogy ezzel is csökkentsük a fertőzésveszélyt. Különösen fontos mindez a védekezésben részvevőknél!

Az esetleges kitelepítésre felkészülve a veszélyeztetett lakosoknak célszerű sürgősségi csomagot összeállítaniuk. A váltóruházat és a tisztálkodási szerek mellett nem szabad megfeledkezni az állandóan szedett gyógyszerekről, a csecsemőknek tápszerről, ruházatról, pelenkáról. Ez a csomag szükség esetén azonnal magunkkal vihető.

Hogyan gondoskodjunk a gyógyszerekről, gyógyászati segédeszközökről árvízveszély esetén?
Dr. Cseh Ildikó országos tisztifőgyógyszerész felhívja az érintett lakosság figyelmét, hogy árvíz, belvíz veszély esetén fokozottan ügyeljenek az alábbiakra:
• az állandóan, rendszeresen szedett gyógyszerek mindig legyenek kézközelben, abban a táskában, amit veszély esetén is maguknál tartanak, kiemelt figyelemmel a vérnyomáscsökkentőre, az asztma elleni, pszichiátriai betegségekben szedett gyógyszerekre, a cukorbetegség és a szívbetegség gyógyszereire, a véralvadásgátlókra
• készítsék időben össze a gyermekek gyógyszereit, több gyermek esetén gondosan elkülönítve, vigyázva, hogy ne keveredjenek össze (pl. láz és fájdalomcsillapító, köhögéscsökkentő, hasmenés elleni gyógyszer, babakenőcs, babaápolási cikkek, sebfertőtlenítő)
• csecsemők, kisgyermekek részére folyamatosan biztosított legyen a gyógy-tápszer, a speciális tápszer (pl. cukormentes, lisztérzékenységre rendelt); emellett ne feledkezzenek meg a kisgyermek kedvenc játékáról, ha van, cumijáról, cumisüvegéről, bilijéről
• a csecsemők részére fontos a pelenka biztosítása; a tárolásnál vegyék figyelembe, hogy a pelenkát ne érje víz
• a gyógyászati segédeszközöknél fokozottan figyeljenek a tárolásra, szükség esetén vigyék magukkal (pl. bot, járókeret, fásli, lázmérő, speciális kötszer a sebek átkötésére)
• a gyógyszerek tárolásánál figyelemmel kell lenni arra, hogy víz ne érje őket, valamint nedves helyen sem szabad ezeket tárolni
• gondoskodjanak kézfertőtlenítő szerekről, egyéb fertőtlenítőkről
• az állandóan használt szemüveget is tartsák maguknál.