• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Arzénmentesítés 2.0: gyorsuló tempóban

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Állami támogatás és keményebb szankciók gyorsíthatják fel a programokat a jövőben.

A keddi kormányülésen a kabinet elfogadta azt a cselekvési tervet, amelynek részletei arra hivatottak, hogy részint támogatást nyújtsanak az arzénmentesítési folyamatokba már belevágott önkormányzatoknak, részint kötelezzék erre az ügyben még tétleneket – jelentette be tájékoztatóján Nagy Anna.

A - családi okokból –őszig fizetés nélküli szabadságra készülő kormányszóvivő elmondta, az uniós csatlakozáskor hazánk 2009-es határidővel vállalta, hogy a megengedett határérték alá szorítja az ivóvíz arzéntartamát azokon a településeken, amelyeken meghaladja azt, ám ezt a vállalást nem sikerült teljesíteni. Annak ellenére, hogy erre jelentős uniós és állami források is rendelkezésre állnak, olyannyira, hogy ha nem lépünk időben, és 2015-ig nem használjuk fel az előírásoknak megfelelően e forrásokat, úgy elveszíthetjük azokat. A sürgető határidőkön túl a kormányzati szigort indokolja az is, hogy az arzénmentesítési program 1,5 millió állampolgárt érint, azaz ennyien nem jutnak természetes forrásból ma egészséges, biztonságos ivóvízhez Magyarországon.


A cselekvési terv több elemből áll – ismertette a kormányszóvivő. Azoknak az önkormányzatoknak, amelyek már pályáztak ezügyben, az önerőt a kormány átvállalja. Megvizsgálják továbbá, megoldást nyújtana-e a beruházásokhoz szükséges technikai eszközök központi közbeszerzése, s a pályázatokhoz is segítséget nyújthat az állam. Az illetékes minisztert a kormány megbízta azzal is, hogy – az iszapkatasztrófakor már debütált módon – egyszerűsítse, tegye gyorsabbá a pályázás menetét.

A segítségen túl némi szigorra is számíthatnak azok az önkormányzatok, akik eddig akarat, pénz, vagy egyéb híján nem vágtak bele a mentesítési munkálatokba: a kormány azt is megvizsgája, milyen szankciókat alkalmazzon velük szemben. 2012-től kötelezővé teszik az önkormányzatoknak azt is, hogy a beruházások lezárásáig tartó átmeneti időben egészséges ivóvízzel lássák el a település lakosságát.