Az öt utóellenőrzésen átesett kórház közül csupán kettő hajtotta végre az intézkedési tervben vállalt feladatokat.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által ellenőrzött 17 kórház egyikének sem volt teljesen megfelelő a gazdálkodása a vizsgált időszakban, azaz 2016 és 2018 között - hangzott el az ÁSZ szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten.
Salamon Ildikó, az ÁSZ felügyeleti vezetője közölte, a szervezet 2016 és 2018 között végezte el 17 kórház ellenőrzését, valamint öt kórház utóellenőrzését. Az ellenőrzött 17 kórház közül egyetlen egyben sem volt teljesen szabályszerű a gazdálkodás, ezért számukra összesen 441 javaslatot fogalmaztak meg.
Az öt utóellenőrzésen átesett kórház közül csupán kettő hajtotta végre az intézkedési tervben vállalt feladatokat, egy intézmény pedig végrehajtotta ugyan a feladatokat, egy részüket azonban csak határidőn túl, kettő pedig nem tette ezt meg - ismertette Salamon Ildikó.
Az ellenőrzött kórházak túlnyomó többségében nem voltak szabályszerűek és elég hatásosak a belső kontrollrendszerek, a pénzügyi gazdálkodásban és vagyongazdálkodásban előforduló szabálytalanságok pedig ennek hiányosságaira vezethetők vissza. A kórházak gazdálkodásában feltárt hiányosságok magukban hordozzák a pénzeszközök rendeltetésellenes felhasználásának veszélyét is - hívta fel rá a figyelmet a felügyeleti vezető.
Warvasovszky Tihamér, az ÁSZ alelnöke kiemelte, alapvető társadalmi elvárás, hogy az állampolgárok a lehető legmagasabb szintű egészségügyi ellátást kapják, amihez átláthatóan, hatékonyan és szabályosan működő szervezetekre van szükség, ennek elérése érdekében pedig az ÁSZ rendszeresen ellenőrzi az egészségügyi ágazatot.
A központi költségvetésből 2013. és 2017. között átlagosan évente 600 milliárd forintot fordítottak egészségügyi intézményekre, adósságállományuk mégis évről évre újratermelődik, ami magas kockázatot jelent - mondta az alelnök. Mivel a kórházak jelentős nemzeti vagyonnal és közpénzzel gazdálkodnak, ezért kötelesek azokat átlátható módon felhasználni, az ellenőrzött kórházak gazdálkodása mégsem felelt meg a köszpénzfelhasználásra vonatkozó követelményeknek.
Az ÁSZ elemzése szerint a nem átlátható és elszámoltatható közpénzfelhasználás is hozzájárulhatott a kórházak működési gondjaihoz, valamint korlátozza a kórházak gazdálkodásághoz szükséges költségvetési források meghatározását, valamint adósságuk okainak feltárását. Az alelnök rámutatott, a törvényi előírások és gazdálkodási szabályok betartása a szervezetek vezetőinek feladata és felelőssége, a gazdálkodási szabálytalanságok pedig a szakmai feladatellátás biztonságát is fenyegethetik.