A szaktárca ma tárgyalt az emelt összegű családi pótlék kapcsán korábban tiltakozó szülőkkel.
Ma zajlott le az az egyeztetés, melyet a két héttel ezelőtti tüntetés során kezdeményezett az Emberi Erőforrások Minisztériuma az emelt összegű családi pótlékot érintő változások kapcsán. A megbeszélésen részt vettek az Egészségügyért, illetve a Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság szakmai megbízottai és a tüntetés szervezői - közölte a minisztérium.
A megbeszélésen lehetőség nyílt az érintett feleknek az államtitkárságok képviselőivel megbeszélni a vitatott pontokat, az utca helyett íróasztal mellett bemutatni érveiket. A döntéshozók képviselőinek részéről elhangzott, hogy figyelemmel kísérik a jogszabály-változás hatásait, és tervezik a módosítást követő első év adatai alapján a hatások elemzését. A betegségkategóriák körének további pontosítása folyamatos szakmai konzultációk alapján időközben is megtörténik, szükség esetén a pontosítást a jogszabályalkotó megteszi.
Támogatóan fogadták a minisztérium dolgozói azt a javaslatot, hogy készüljön, és széles körben hozzáférhetővé váljon egy olyan tájékoztató, mely részletes információkat ad a különböző szociális juttatásokról és azok elérhetőségéről, hozzáférési szabályairól.
A megbeszélés résztvevői egyetértettek olyan kérdésekben, hogy fontos a gyermekek megfelelő gyógyulása, állapotának stabilan tartása érdekében a szülők együttműködése. A korábbi rendelet hatálya alatt asztma diagnózis miatt kb. 60.000 18 év alatti után vettek igénybe magasabb összegű családi pótlékot és ebből a rendszeresen asztmakontroll gyógyszert kiváltók száma mindössze 14.000 volt a közgyógyellátási jogosultság ellenére. Mindez közös továbbgondolkodásra ad lehetőséget a betegoktatás, szülői felelősség, illetve ennek társadalmi megítélése témakörében.
Az államtitkárság kiemeltem fontosnak tartja az emelt összegű családi pótlékra jogosító megbetegedések kapcsán a széleskörű társadalmi párbeszédet, hogy a rendszer méltányosan, átláthatóan és ellenőrizhetően működjön, illetve hogy a kiemelt juttatás a jogosultak számára egyszerűen hozzáférhető legyen. A magasabb összegű családi pótlékra nagyszámú, a gyermekek mindennapi életében napi problémát okozó, a gyermek és a család számára komoly betegségterhet jelentő betegség és fogyatékosság jogosít. Az Egészségügyi Szakmai Kollégium tagozatai számos szakértő bevonásával alakították ki konszenzusukat arra vonatkozóan, hogy a betegségcsoportok nevesítése szakmailag pontosan, továbbá a betegségteher szempontjából méltányosan kerüljön pontosításra.
Az MSZP kommentárja