• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az Emmi közbelépését kérik a tűcsereprogram ügyében

Egészségpolitika Forrás: MTI

Hamis az az értelmezés, hogy a tűcsere vonzotta oda a drogfogyasztókat.

Négy ernyőszervezet arra kéri az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi), hogy lépjen közbe a VIII. kerületi tűcsereprogram folytatása érdekében. A Magyar Drogprecenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége, a Magyar Addiktológiai Társaság, az Ártalomcsökkentők Szakmai Egyesülete, valamint a Magyar Drogterápiás Intézetek Szövetsége pénteken azt közölte az MTI-vel: elfogadhatatlannak tartják, hogy a józsefvárosi önkormányzat felmondta a Kék Pont Alapítvánnyal kötött szerződést. Álláspontjuk szerint a program klienseinek többsége a VIII. kerületben él, így hamis az az értelmezés, hogy a tűcsere vonzotta oda a drogfogyasztókat.

A szervezetek kifogásolták, hogy az önkormányzat nem vette figyelembe, hogy a steril tűk és fecskendők korlátozott hozzáférhetősége miatt mekkora a hepatitis- és HIV-fertőzöttség veszélye. Megjegyezték: nem a program megszüntetésével jutnak közel ahhoz a jogos elváráshoz, hogy kevesebb "drogszemét" legyen a közterületeken, hanem éppen a szolgáltatás támogatásával. Az alapítvány idén több mint 37 ezer tűt gyűjtött be - írták.

A közleményben arra kérték az Emmit, hogy "gyakoroljon nyomást" az önkormányzatra a tűcsereprogram folytatása és finanszírozása érdekében.

A józsefvárosi önkormányzat csütörtökön jelentette be, hogy december 31-ével megszünteti az együttműködési megállapodást a Kék Pont Alapítvánnyal, mivel nem teljesítette a vállalásait. Kifejtették: az alapítvány az önkormányzat támogatásáért cserébe szerződésben vállalta, hogy a Józsefvárosi Városüzemeltetési Szolgálattal közösen részt vesz a "drogszemét" eltakarításában, vagyis gondoskodik arról, hogy ne legyenek eldobált tűk a kerület utcáin - emlékeztet a hírügynökség. Az önkormányzat kiemelte: egyre több panasz érkezett a kerületben lakóktól az eldobott fecskendők miatt, s csak idén 2027 tűt találtak. A Kék Pont Alapítvány - a vállalásaival ellentétben - nem segített a drogprobléma megoldásában sem: a tűcsereprogram néven futó tűosztás ugyanis a kerületbe vonzotta a drogterjesztőket is - jegyezte meg a kerület.

A Kék Pont Alapítvány kuratóriumi elnöke, Rácz József visszautasította, hogy tűcsereprogrammal odavonzzák a környékre a droghasználókat, mint mondta, korábbi tapasztalataik szerint a Magdolna utca környékén van a legtöbb intravénás droghasználó.

A közterületeken eldobott tűk problémája miatt az alapítvány is többször egyeztetett a közterület-fenntartóval és a városüzemeltetéssel, sőt maguk is kezdeményezték a közös fellépést. Rácz József elmondta, hogy korábban a lakossági bejelentések alapján az alapítvány munkatársai is több utcai munkát végeztek: a lépcsőházakban, kapualjakban összeszedték az eldobott a tűket.

Az utóbbi időben viszont csökkent finanszírozásuk, így a klasszikus, köztéri utcai munkára nem tudnak vállalkozni, emellett a korábbinál kevesebb tűt tudnak kiadni, ezért is lehet, hogy vannak, akik nem viszik be hozzájuk az eldobott tűket, hanem inkább eldobják.

Az alapítvány kuratóriumi elnöke kiemelte továbbá azt is, hogy munkájuk nem csak a tűcsereprogramból áll. Konzultációkkal, fertőző betegségek megelőzésével kapcsolatos tanácsadással is foglalkoznak, de egészségügyi vizsgálatokat, fertőző betegségek szűrését is elvégzik. Napi szinten 100-150, évente körülbelül ezren fordulnak segítségért a Kék Pont Alapítványhoz - mondta az igazgató.