• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az értelmi sérült fiatalok önállósodásáért

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Elindult az értelmi sérült fiatalok önálló életvitelét támogató és előkészítő Fészekhagyó Program.

A kezdeményezés 2014. október és 2016. március között a William Szindróma Társaság projektjeként, a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával valósul meg. A Fészekhagyók a programban olyan mindennapi tevékenységekkel ismerkedhetnek meg, mint például a mosogatás, az ágyazás vagy a reggeli elkészítése. A résztvevők a rendezvényszervezés alapismereteit is elsajátíthatják: a fiatalok első saját újévi bulijukat idén tartották meg.

A Fészekhagyó Programban húsz értelmi sérült fiatal vesz részt négy önkéntes és két gyógypedagógus szakember támogatásával. A program során, tréning alkalmakon történik a teljesen önálló élethez nélkülözhetetlen mindennapi tevékenységek elsajátítása. A képzéseken a résztvevők kommunikációt, rendezvényszervezést valamint a jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatos tudnivalókat is tanulnak.

Az értelmi sérült fiatalok önállósulása érdekében a szülők támogatására is nagy hangsúlyt helyez a program. Ezért sor kerül egy húsz órás zárt csoportos szülőtréningre is, ezzel segítve, hogy a szülők könnyebben el tudják engedni gyermekeiket és megfelelően tudják támogatni önállósulásukat.

A Fészekhagyók fejlesztése és saját életük kialakítása érdekében a szervezők elindítottak egy Facebook oldalt is (https://www.facebook.com/feszekhagyok), ahol a projekttel kapcsolatos aktuális bejegyzések mellett – kis videók formájában – otthon megoldandó feladatokat is kapnak a résztvevők. Ez a vidéki tagok programba kapcsolását és az otthoni gyakorlást is támogatja, illetve az értelmi sérült fiatalok közti kommunikációt és az interaktivitást is segíti.

A rendezvényszervezés fontos részét képezi a Fészekhagyó Programnak. A fiatalok 2014 októbere óta már több konferencia lebonyolításában is részt vettek, de a projekt első saját rendezvényére is sor került idén január 3-án. Az újévi buli szervezésében jelentős részt vállaltak a Fészekhagyók: kiválasztották a helyszínt, összeállították a meghívottak listáját, elkészítették a meghívókat, a dekorációt és a hidegtálakat, megtervezték a programot, kiválasztották a zenéket, fogadták a vendégeket. A rendezvény nagy sikert aratott, az újévi buli példáján keresztül pedig a Fészekhagyók közelebb kerülhettek a rendezvényszervezés megismeréséhez.

Azzal, hogy maguk is kivették a részüket a rendezvényszervezésből, a buli teljes mértékben az ő igényeiket és érdeklődésüket tükrözte. Az értelmi sérült fiatalok kilépve a mindennapi konvenciók gyakran egyhangú, unalmas világából, új, nem mindennapi ötleteket adtak. Sokat tanulhatunk tőlük, módszereik színesebbé és meglepetésekkel telivé tehetik a néha egyhangú mindennapjainkat.