Mihamarabb, tárgyalóasztal mellett kellene megoldani a kezdeti problémákat.
Kétségtelenül előfordultak zavarok a betegszállításban azóta, hogy egy hete átvette az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a terület irányítását a magánszervezetektől – ismerte el Göndöcs Zsigmond hétfőn. Az OMSZ szervezési és műveleti igazgatója azt is elmondta, hogy az előre nem látott műszaki, számítástechnikai problémákon túl, nem könnyítette meg a dolgukat az sem, hogy az átállással kapcsolatban a 90 magánszervezet nem mindegyike kellően együttműködő. Mindenkit megnyugtatott azonban, hogy van protokolljuk a műszaki gondok esetére, tehát a betegszállítás működik.
Az OMSZ-nál jelenleg monitorozzák az új irányítási rendszert, ami alapján elmondható, hogy hétköznap 3500-4400 rendelést kapnak a betegszállítók, hétvégén 1500-1800-at. A magánszervezetek vezetése korábban azt nyilatkozta: az OMSZ irányítása alatt felére csökkent az elvitt betegek száma. Ezzel szemben az OMSZ adatai alapján a legtöbb területen ugyanannyi beteget szállítottak mint korábban. Kétségtelen, hogy jelenleg a területi ellátási köztelezettség alapján osztják ki a feladatot a szállítóknak, és azok, akik korábban nagyobb területről szállítottak, most kevesebb beteget visznek.
Göndöcs Zsigmond elmondta, olyan váratlan problémák is nehezítették a dolgukat, mint például hogy kiderült: egyes kórházakból nem lehet hívni négyjegyű telefonszámot, tehát a betegszállítás 1820-as számát sem. A problémák miatt a mostani tesztidőszakban a mentés számán a 104-ers is fogadtak betegszállítási megrendeléseket. Azonban itt is gond adódott, amikor Pécsett egy markológép keresztülvágta a vezetéket. Zavart okozott az is, hogy a számítógépes irányítórendszer adatbázisa még teljesen pontos: például a Semmelweis Egyetemnél egy cím szerepel, holott betegszállítás szempontjából az egyetem több tucat helyszínen lévő klinikája is szóba jöhet.
Az igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy a telefonos torlódások elkerülésére interneten is lehet betegszállítást rendelni, csupán egy regisztrációra van szükség. Ezzel a lehetőséggel azonban egyelőre nem sok orvos élt: a több tízezerből egyelőre csak 490 regisztrált és május 1-je óta összesen 280 rendelés érkezett a webes felületen.
Göndöcs Zsigmond kérdésre válaszolva azt mondta, szerinte néhány hét alatt valamennyi problémát meg tudnak majd oldani és a rendszer tökéletesen működik majd. Az igazgató emellett azt is reméli, hogy a Mentők és Betegszállítók Országos Egyesületével sikerül mihamarabb, tárgyalóasztal mellett megoldani a kezdeti problémákat, ennek érdekében hétfő reggel is több területen folytattak egyeztetéseket.