• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Beutalás: nem büntettek, csak figyelmeztettek

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Negyven háziorvosi praxist figyelmeztettek a szabályok pontos betartására tavaly.

A beutalási rend be nem tartását központilag az OEP – pontosabban az OEP Elemzési, Orvosszakértői és Szakmai Ellenőrzési főosztálya – országos szinten nem ellenőrizte, tájékoztatta lapunkat a Pénztár, hozzátéve: előfordult azonban, hogy egy-egy konkrét panaszügy kapcsán, vagy egyéb más alapellátási ellenőrzéshez kapcsolódva vizsgálták a szabályok betartását. Az OEP belső információs rendszere alapján ez 2011-ben negyven háziorvost érintett. A beutalási rendre vonatkozó szabályok vonatkozásában nem alkalmaztak szankciót, ám az ellenőrző főorvosok minden esetben felhívták a háziorvosok figyelmét a beutalási rendre vonatkozó szabályok pontos betartására.

A jogszabály régóta érvényes, ám a mai napig gondot okoz, ki hová utalhat be, s ez például a krónikus betegek kezelését a háziorvossal párhuzamosan végző szakrendelések (diabetológia, kardiológia) miatt merül fel, mivel a gyógyszeres terápiához szükség van a szakorvosi javaslatra. Ugyanakkor a szakrendelésekről is beutalhatnák a betegeket egyéb szakorvosi vizsgálatokra, ám szívesebben visszaküldik a beteget a háziorvoshoz, mivel így a szakrendelők magasabb finanszírozáshoz jutnak.

A magánorvost választók is gyakran a háziorvostól várják a beutalót a szükséges vizsgálatokra, hogy azokért ne kelljen fizetniük. Vannak betegek, akiknek pedig „határozott" elképzelésük van arra vonatkozóan, hol akarják kezeltetni/vizsgáltatni magukat, s ehhez kikövetelik a háziorvosuktól a beutalót. Előfordul, hogy kórházak is „külső erővel" oldják meg a műtétek előtti vizsgálatot, holott elvileg a HBCS-jükben benne van ennek költsége. A háziorvos pedig gyakran inkább beadja a derekát, mintsem vitába keveredjen a páciensével.

Tavaly április óta azonban mindenki óvatosabb. Ekkor jelent meg ugyanis az OEP főigazgatójának szakmai állásfoglalása, amely felhívta a háziorvosok figyelmét arra, hogy ne adjanak olyan beutalókat, amelyekre nincs jogosítványuk, különben a beutalási rendre vonatkozó szabályok megsértése esetén a szolgáltató az ellátás finanszírozási összegének megtérítésére kötelezhető.