• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

BM: folytatja dezinformációs kampányát az orvosi kamara

Egészségpolitika 2025.07.11 Forrás: MTI
BM: folytatja dezinformációs kampányát az orvosi kamara

Az orvosi kereseteknél nem a bruttó alapilletmény átlaga,, hanem a bruttó átlagkereset számít, beleértve a mozgóbér-elemeket.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) továbbra is hamis állításokkal és csúsztatásokkal vezeti félre a lakosságot és az egészségügyi dolgozókat, most egy, korábban a részükre megküldött levélben foglaltak kiforgatásával és annak tartalmából elvégzett saját számításokra való hivatkozással - írta a Belügyminisztérium (BM) egészségügyi államtitkársága a csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményben. Mint írták, a MOK részére - az általuk kért módon - a szakmai partnerség jegyében rendelkezésre bocsátott kereseti és jövedelmi adatok valójában nem cáfolják, hanem alátámasztják az orvosi bérekről korábban közölt adatokat, hogy a 2021. és 2023. közötti években megvalósult történelmi léptékű béremelésnek köszönhetően az orvosok bruttó átlagkeresete közel 2,2 millió forint.

"Amikor az orvosi keresetekről beszélünk, akkor sohasem a bruttó alapilletmények átlagáról beszélünk, hanem az orvosok bruttó átlagkeresetéről" - hívta fel a figyelmet az államtitkárság. Hozzátették: ahogyan azt az ágazatvezetés minden megszólalásában kiemeli, "a bruttó átlagkereset az egészségügyi szolgálati jogviszonyban, teljes munkaidőben foglalkoztatott orvosokra vonatkozik, és az alapbéren túl természetesen a mozgóbér elemeket is tartalmazza". 

Felhívták a figyelmet: "nem világos és szakmaiatlan az az álláspont, hogy ezeket a kifizetéssel érintett illetményelemeket ne kellene figyelembe venni".

Hangsúlyozták: az orvosi bérek kapcsán alkalmazott módszertan évek óta változatlan, "ezért érthetetlen, hogy a MOK miért most vitatja annak helyességét".

"Saját bevallásuk szerint az adatokra a megalapozottabb és célzottabb javaslatok megfogalmazása érdekében van szükségük, ennek ellenére a szakmai partneri viszonnyal súlyosan visszaélve, hazugság gyártására használta azokat, amely ismételten egyértelművé teszi, hogy a MOK a jövőben egy köztestülethez méltatlanul, politikai tevékenységet kíván folytatni" - írta a BM egészségügyi államtitkársága.

Hozzátették: "az orvosok azonban nem ülnek fel a MOK hazug állításainak, hiszen jól látják a saját bérjegyzékükben, hogy mi az igazság". Felhívták a figyelmet arra is, hogy a béremelési programnak és a versenyképes béreknek köszönhetően folyamatosan nő az orvosok száma, az orvosok elvándorlása pedig 2010-hez képest a tizedére esett vissza.

Megjegyezték: miközben a MOK a posztjában arra hívja fel a figyelmet, hogy hiteles informálásra van szükség, maga is aktívan járul hozzá az emberek félretájékoztatásához. A Belügyminisztérium egészségügyi államtitkársága ezért nyomatékosan felszólítja a MOK vezetését, hogy fejezze be a lakosság és az egészségügyi dolgozók politikailag motivált félrevezetését és térjen vissza a szakmai működéshez - olvasható a közleményben.