A szigorúbb feltétel az analóg inzulinra állított pácienseket érintheti ősztől.
A 2-es típusba sorolt, inzulinnal kezelt cukorbeteg többségét, méghozzá az OEP adatai szerint nyolcvan százalékát – ennyi beteget kezelnek a korszerűbb, de kétszer olyan drága analóg inzulinnal – érintheti az áprilisban hatályba lépett rendelet, amely szerint ősztől csak azok jogosultak a százszázalékos támogatásra, akik nem lépik át a szénhidrátanyagcsere-háztartást (HbA1c) 8 százalékos értékét. Az áprilisban megjelent miniszteri rendelet némi engedményt adott a korábbi elképzelésekhez képes, ugyanis eredetileg 7 százalékéban akarták maximalizálni célértéket, ám ezt a szakma túl szigorúnak találta.
Ha valaki nem tudja produkálni a kívánt 8 százalékos értéket, az két megoldás közül választhat: vagy fizeti a terápiája ötven százalékát (ami több tízezer forint lehet), mivel számára az OEP már csak ötven százalékban támogatja a kezelést, vagy átáll a továbbra is száz százalékban támogatott humáninzulinra.
Leghamarabb október közepén kényszerülnek választásra a betegek, ekkora lesz meg a két, negyedéves időszakot átfogó mérési eredményük, ugyanis a kontroll júliustól indul. A továbbiakban éves eredményt néznek, de mindig csak a két utolsó negyedéves mérés értékeit veszik alapul a támogatás megítéléséhez.
A „kizárás" nem tart örökké, hanem egészen pontosan 365 napig. Azután, ha megfelelő célértéket sikerült produkálni, akkor visszakerülhet a beteg a százszázalékos térítési kategóriájú analóg inzulinos kezelésbe.
Az OEP-nél úgy látják, hogy a 2-es típusú diabétesz esetében sokat számít a beteg helyes életmódja, táplálkozása, megfelelő fizikai aktivitása, ezért aki nem tesz eleget az elvárásoknak, annál nem indokolt a drága kezelés fenntartása.
Nemcsak erről lehet szó azonban, hanem mindenképpen a takarékosságról is. Az OEP-nél ugyanis nincsenek meggyőződve arról, hogy hazánkban indokolt ekkora arányú analóg inzulin-felhasználás. A nemzetközi összevetés szerint a németeknél ez 25, a portugáloknál 10, a bolgároknál 75 százalék, míg a magyarok kimagaslanak nyolcvanszázalékos arányukkal.
A diabeteszesek inzulinkezelése a száz százalékban támogatott gyógyszerek körébe tartozik, az OEP adatai szerint 18 milliárd forintot költöttek az inzulinra 2011-ben. A minden szinten megmutatkozó gyógyszerkassza-spórolás tehát ezt a betegkört is elérte.
A Magyar Közlöny 48. számában megjelent miniszteri rendelet értelmében a szigorúbb elbírálás alól kivételt jelenthetnek a 18 éven aluliak, illetve azok a súlyosabb állapotú betegek, akiknél gyakori a vércukorszint csökkenése miatti rosszullét.