Ösztöndíj helyett bért kell adni a rezidenseknek, orvosoknak, szakdolgozóknak.
Fiaskónak minősítette az egészségügyi szakállamtitkárság által múlt pénteken bejelentett rezidens ösztöndíjprogramot Éger István, a MOK elnöke. Az „elképesztően átgondolatlan" javaslatot a kihirdetés előtt egyeztetni kellett volna az érintett érdekképviseleti szervezetekkel (sérült a kamarákról szóló törvényben biztosított véleményezési joguk), és akkor bizonyára nem verte volna ki a biztosítékot a döntés, amelyet finomítottak volna.
Most viszont a szaktárcánál elérték a számos figyelmeztetés dacára, hogy minden eddiginél nagyobb bérfeszültséget generálnak a rezidensek és az orvosok között (sőt, a rezidensek körében is) azzal, hogy harmincezer orvosból mindössze hatszáznak adnak „nem jelentéktelen" összeget. A nyugdíjhoz közelítő szakorvosok nettó bére ugyanis nem éri el a 190 ezer forintot (ennyi lenne az ösztöndíjjal növelt bevétele a rezidensnek). Hogyan várható el ilyen környezetben, hogy az idősebbek tanítsák a fiatalabb kollégákat, tette fel a kérdést.
Ráadásul a már hatályos ösztöndíjprogrammal újabb lendületet adtak a rezidensek akciójához (felmondólevél ügyvédi letétbe helyezése). Éger hozzátette: minden törvényes nyomásgyakorlási eszközt támogat a kamara, tehát ezt is.
Kifejtette, hogy milyen további okok miatt nem alkalmas ez a koncepció a bérkérdés rendezésére. Az ösztöndíjat öt évig adják a feltételeket elfogadó (tíz évig orvosként dolgozik itthon, nem fogad el paraszolvenciát) rezidenseknek, ám számukra is „garantálja a kilátástalanságot", hiszen öt év után ugyanabba gödörbe kerülnek, amiben a többiek vannak. Ötéves bérkiegészítésre ugyanis nem lehet önálló életet alapozni, családot vállalni.
Mindent egybevetve: nem az ösztöndíj oldja meg a gondokat. Bért kell adni a rezidenseknek csakúgy, mint az összes orvosnak és szakdolgozónak. A végzett munka arányában kiérdemelt jövedelmet ugyanis nem pótolja egy bizonyos időszakra adott, feltételekhez kötött ösztöndíj – szögezte le a kamara elnöke.
A paraszolvencia kérdését érintve először az ellenőrizhetetlenséget jelölte meg (ki tudja ellenőrizni, hogy az ösztöndíjas rezidens elfogad-e hálapénzt?), illetve véleménye szerint komoly etikai problémák állhatnak elő a kitétel miatt.
Hiányolta, hogy a fogorvosokat meg sem említik: bár az ügy lényege szempontjából nem perdöntő, ám a fogorvos rezidensek számára - akik maguk fizetik szakorvos képzésüket havi 60-100 ezer forint nagyságrendben - annál sérelmesebb mellőzöttségük.
A MOK bizonyos, hogy „nehezményezni" fogja a történteket. Egyelőre mérlegelik, hogy a kormányfőhöz vagy közvetlen környezetéhez szóljanak, jelezve, hogy zsákutcában topog az egészségügy, a szakállamtitkárság mozgástere rendkívül szűk, az egyeztetések nem ideálisan zajlanak.
(Horváth-Sziklai Attila, az MGYK ügyvezetője lapunk kérdésére elmondta: csak akkor alakítják ki a véleményüket, ha már többet tudnak a programról, ha ismertek lesznek a részletek. A pályázati kiírások napokon belül megjelenhetnek, pályázni augusztus 15-ig lehet majd. - a szerk.)
A Duna TV interjúja Éger Istvánnal
Az ATV beszélgetése a MOK elnökével