Egyre nagyobb a sértettség a gazdasági döntéshozók egészségüggyel kapcsolatos sanda bizalmatlansága miatt.
Megerősítette korábban már kifejtett véleményét a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, miszerint teljes mértékben, „lelkesen" támogatják Zombor Gábor államtitkár elképzeléseit az egészségügy átalakításáról. Ugyanakkor Éger István arra is figyelmeztetett, hogy financiális háttér nélkül veszélybe kerülhet a program megvalósítása.
A MOK vezetője mindezt azon a csütörtöki sajtótájékoztatón mondta el, amelyen bejelentette, hogy a kamara újjáalakulásának 25., köztestületté alakulásának 20. évfordulója alkalmából szombaton ünnepi küldöttgyűlést tartanak.
A kamara elnöke kiemelte, hogy egyetértenek az alapellátás fejlesztésével, nem véletlen, hogy ez nemzetközi trend is. Felhívta azonban arra is a figyelmet, egy jól működő alapellátás azt is jelenti, hogy több új beteg kerül a rendszerbe, akik a megfelelő ellátás érdekében elkerülnek a többi szintre, és ezzel továbbterhelődik az amúgy is nehézségekkel küzdő járó- és fekvőbeteg-ellátást. Éppen ezért muszáj lenne mind a három területet harmonikusan fejleszteni, ennek azonban a MOK nem látja biztosítva a hátterét, különösen a humánerőforrás részét. Üdvözölte azonban azt a minap bejelentett tervet, miszerint januártól a praxisoknak havonta 130 ezer forinttal toldják meg a költségvetését, amelyet a rezsire fordíthatnak.
Éger István szerint nem várathat magára a 2013-13-ban elkezdett bérfelzárkóztatás, és bár tudja, hogy az államtitkár is ezen dolgozik, de minél előbb meg kell alkotni az életpálya modellt is. Ha mindez nem történik meg, megállíthatatlanná válik az elvándorlás, és az a folyamat is, hogy a jól képzett, tapasztalt szakorvosok a közellátás helyett főállásban a jobban fizető magánellátást választják. Ez pedig továbbnehezíti a hozzáférést a közfinanszírozott ellátáshoz, nehezíti a szakorvosképzést, és továbberősíti a betegellátás egyenlőtlenségét, kettészakadását. Kérdésre válaszolva azt is elmondta, a szakorvosi minimálbér bevezetése kevés ebben a folyamatban, és arra is felhívta a figyelmet, már most nagy bérfeszültségeket okoz a fiatal rezidensek és a tapasztalt, idősebb szakorvosok javadalmazása közötti alig mérhető különbség.
A MOK elnöke szólt arról, az orvosok körében egyre nagyobb elégedetlenségről, sértettségről, amelyet a gazdasági döntéshozók egészségüggyel kapcsolatos sanda bizalmatlansága váltott ki. Éger István elmondta: az orvostársadalom zöme szerint olyanok néznek gyanakodva az ágazatra, akik nem ismerik igazán a folyamatokat, ezért is szeretnék, ha nagyobb beleszólást kaphatnának az egészségügyi költségvetés kialakításába az ágazat tapasztalt, gazdaságilag is képzett képviselői.