Önmagukhoz képest is kevesebbet kerestek az egészségügyben dolgozók 2011-ben.
Elkészült a GYEMSZI összefoglaló jelentése, amely szerint 2011 utolsó negyedévében jelentős mértékben nőtt az egészségügyi intézményekben foglalkoztatottak bruttó keresete az előző év azonos időszakához hasonlítva. A növekedés oka, hogy decemberben a munkahelyi pótlékban részesülők egyszeri juttatásként háromhavi pótléknak megfelelő összeget kaptak.
Az ágazatban dolgozók havi bruttó átlag keresete 186 497 forint volt, nominálisan 9,3 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest. Az alapilletmény 1,9, a túlmunkadíj 12,4, az illetmény kiegészítés 223,9, az ügyelet és készenléti díj 6,2 százalékkal nőtt 2010 utolsó negyedévéhez viszonyítva. Nemcsak a bruttó, hanem a nettó átlagkereset is nőtt minden munkaköri csoportban, legnagyobb mértékben az orvosoké és az egészségügyi szakdolgozóké emelkedett. Az átlagos havi nettó kereset 125 440 forint volt a tavalyi év utolsó negyedévben, ami az előző év azonos időszakához hasonlítva 7,7 százalékkal magasabb. (A számításokban szereplő nettó keresetek nem tartalmazzák a családi adókedvezményt.)
Ugyanakkor a teljes évet vizsgálva az utolsó negyedév növekedése nem tudott annyit dobni a kereseteken, hogy éves átlagban is pozitív szaldó szülessen: 2011-ben az évi átlagos nettó kereset ugyanis 119 060 forint volt havonta, amely 0,6 százalékkal (766 forint havonta) marad el a 2010-es átlagtól. Ugyanígy összességében a bruttó bérek is elmaradnak 0,4 százalékos mértékben, míg a közszférában 3,7 százalékkal, a nemzetgazdaság egészében pedig 5,2 százalékkal emelkedtek.
Az egészségügyben dolgozók közül csak az orvosok nettó átlagkeresete nőtt az előző évihez mérten, s mint a fentebbiekből következik, a többi munkaköri csoportban csökkenés következett be. A nettó kerestek eltérő változását az SZJA-szabályok változása, az egykulcsos adó bevezetése eredményezte. Csökkent az adójóváírás összege és a jóváírás határa is, ugyanakkor növekedett a munkavállalók által fizetett nyugdíjjárulék mértéke.
A konkrét adatokat tekintve 2011-ben az átlagos nettó keresetek az alábbiak szerint változtak a fő munkaköri csoportokban az előző évihez hasonlítva: az orvosoknál 7 százalékkal (14 424 forint) nőtt a havi kereset, míg az egészségügyi szakdolgozóknál 2,6 százalékkal (3 020 forint) csökkent. Az egyéb egészségügyi foglalkoztatottak nettó bére 3,7 százalékkal (3 637 forint) csökkent.
Az egészségügyi intézményekben foglalkoztatottak bruttó és nettó átlagkeresete jelentősen alacsonyabb a nemzetgazdasági átlagnál és a közszféra átlagánál. Az egészségügyi intézményekben foglalkoztatottak átlagkeresete 2004-től egyre nagyobb mértékben elmarad a nemzetgazdasági átlagkeresetektől, hívja fel a figyelmet újra és újra az elemző összefoglalás. Az egészségügyi intézményekben foglalkoztatottak 2011-es utolsó negyedéves nettó átlagkeresete 14,2 százalékkal (20 794 forint), a közszféra átlagánál pedig 8,9 százalékkal (12 181 forint) volt alacsonyabb.