Csökkenteni kell a túlzott centralizációt, professzionális irányítási módszereket kell alkalmazni.
Minden, a magyar egészségügyben vezetői pozíciót betöltő szakember a szakma iránti tiszteletből, egyfajta küldetéstudattal vállalja a sok nehézséggel párosuló feladatot, vallja érintettként dr. Zombor Gábor - az egészségügyi államtitkárral a Kórház szaklap 6-7. számában jelent meg interjú.
Legfontosabb feladatának a magyar emberek egészségügyi állapotának javítását, az egészségben eltöltött életévek számának növelését, az EU-országok átlagához való felzárkózást tartja. Ebbe beletartozik a népegészségügyi tennivalók mellett az ellátórendszer működési feltételeinek stabilizálása, az egészségügyben dolgozók helyzetének javítása, a szakemberhiány mérséklése és legfontosabb feladatként a betegek biztonságérzetének javítása, az ellátáshoz való hozzáférés egyenlőtlenségeinek megszüntetése, a gyógyításhoz szükséges források előteremtése.
Az egészségügy a nagy társadalmi rendszerek közül talán az egyedüli, ahol a rendszerváltás óta nem sikerült megoldást találni olyan működési modellre, amely a különböző átalakítási kísérletek után – melyből volt bőven – nem termeli újra a feszültségeket, problémákat. Mint mondja, a kórházi ellátás ma is centrikus, végtelenül hierarchikus, hálapénzzel terhelt rendszer, annak ellenére, hogy a szakemberek a legfontosabb problémákat pontosan ismerik.
Jelenleg az állami szerepvállalás erős garanciát jelent a folyamatos működtetésben, ám a gondok ezzel még nem szűntek meg. Ugyanakkor a rendszer sokszor a lehetőségeit, erőforrásait meghaladó módon, európai viszonylatban is széles körű, a területi aránytalanságok ellenére is hozzáférhető ellátást biztosít.
A rendszer irányítását a gyakorlathoz kell rendelni. Csökkenteni kell a túlzott centralizációt, professzionális irányítási módszereket kell alkalmazni. A szervezeti struktúra ezeket a célokat fogja szolgálni. szögezi le a vele készült beszélgetésben.
Az égető szakemberhiányra az elmúlt években nagyon pozitív folyamatok indultak el – ágazati béremelés, rezidens ösztöndíjak – ismeri el, s hozzáteszi, hogy ezeket folytatni kell. Fontos, hogy a rendszert transzparenssé tegyük, így el kell kezdeni a hálapénz rendszerét kiváltó, a betegek önkéntes döntésén alapuló megoldások kidolgozását.
Arról is beszél, hogy az államtitkárság személyi állományában nem tervez komolyabb változást, az új kollégák kizárólag a szakmából érkező, gyakorlati szakemberek, hiszen az elkövetkező időszakban jóval pragmatikusabb gondolkodásra és intézkedésekre lesz szükség, alapozva az elmúlt évek eredményeire, elképzeléseire.