A kórházak gazdálkodását érintően, az adósság növekedésének megfékezése érdekében nem születtek döntések.
Elsöpörte a finanszírozás megújításának terveit a járványveszély, ugyanis a koronavírus-járvány miatt bázisfinanszírozásra kellett átállni az egészségügyben, így nem volt lehetőség arra, hogy bármilyen új gazdálkodási szabályozást vezessenek be az egészségügyben, derült ki Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatásából a kormányinfón.
A járványügyi helyzet tapasztalatai arra késztetik a kormányt Gulyás szerint, hogy úgy készüljenek fel a következő, várható második hullámra, hogy az egészségügy a legjobb állapotban legyen. A készletgazdálkodásra, a finanszírozásra vonatkozó szabályokat át kell tekinteniük. Megerősödve szeretne a kormány kikerülni a válsághelyzetből azzal együtt, hogy az egészségügyet évtizedek óta jellemző finanszírozási problémák megszűnhessenek, és év végén ne álljon elő a szokásosan jelentkező adósság.
A Weborvos olvasata szerint mindez azt jelenti, hogy az egészségügy és az ellátórendszer finanszírozásának megújítása érdekében tavaly év végén elfogadott kormányhatározat - 1798/2019. (XII. 23.) - számos pontja nem valósult/nem valósulhat meg. Így például a szakma által nagyon régóta várt ráfordítási adatgyűjtés, a díjtételek felülvizsgálata annak érdekében, hogy valós költségekre épüljön a finanszírozási rendszer. Vélhetően nem születnek javaslatok a járó- és fekvőbeteg-szakellátásban minőségi indikátorok bevezetésére, eredményalapú finanszírozási technikák, valamint az ellátási szinteken átívelő, integrált és betegközpontú, kötegelt típusú finanszírozási formák kidolgozására. A rugalmas kapacitástervezés feltételeinek megteremtése is nyilván elmarad(t), ennek határideje például március vége lett volna.