Az új nyugdíjszabályok kevesebb embert érintenek a sajtóhírekben megjelenteknél.
Az új nyugdíjszabályok miatt nincs bizonytalanság az egészségügyben, nem fognak megszűnni álláshelyek, és a betegellátás a jövőben is biztosítva lesz, minden ezzel ellenkező híresztelés szándékos rémhírkeltés - közölte az egészségügyi államtitkárság hétfőn az MTI-vel, reagálva a Havas Szófia
mai sajtótájkoztatóján elhangzottakra.
A szocialisták egészségpolitikusa azt mondta: bizonytalanságot okoz az egészségügyben a kötelező nyugdíjazás szabályainak tisztázatlansága. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár "azt sem tudja összeszámolni", hány dolgozót érint az egészségügyben a kötelező nyugdíjazás. Szerinte a kormány az egészségügyi struktúraváltással kapcsolatban is hazudott, az sok helyen elbocsátásokhoz vezetett. Arra sincs egyelőre válasz - folytatta -, hogy miből lesz fedezet megemelni azoknak a fizetését, akik tovább dolgozhatnak, de ez idő alatt a nyugdíjuk szünetel. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az egészségügyi kassza már most is súlyos hiánnyal küzd.
Kitért arra, a kórházigazgatóknak kell eldönteniük, hogy mely nyugdíjas dolgozóikra tartanak igényt. Szerinte ezzel a kormány az egyébként is súlyos problémákkal szembesülő intézményvezetőkre terheli az osztálybezárások felelősségét.
A szocialista politikus hangsúlyozta, hogy több egészségügyi dolgozók hagyja el az országot, mint az elmúlt öt évben bármikor. Szerinte a kötelező nyugdíjazás további orvoshiányt okoz majd és "kilométer hosszúságú" várólistákhoz vezet, mivel nem életszerű, hogy többen ezer nyugdíjas kérelmezze a pályán maradást.
Havas Szófia azt mondta: hazudott a kormány az egészségügyi struktúraváltással kapcsolatban is, amely sok helyen elbocsátásokhoz vezetett. Bírálta Szócska Miklóst, mondván, hogy az egészségügy átalakítása ötletszerű, az államtitkár pedig nem tudja megakadályozni a további forráskivonást. Hozzátette: az intézmények államosítása csak rontotta az ellátás színvonalát, káoszt okozott, a kórházak 80 milliárd forintos adóssága pedig várhatóan tovább fog nőni.
Az egészségügyi államtitkárság közleményében az áll, hogy az ágazatban nem kevesebb, hanem a jelenleginél több orvosra és szakdolgozóra van szükség. Hozzátették, hogy a szocialista kormányzat szándékosan elfedve a valós helyzetet, átláthatatlan nyilvántartást működtetett az egészségügyi dolgozókról. A mostani ágazatvezetés viszont létrehozta és folyamatosan fejleszti azt a emberierőforrás-monitoring rendszert, amelynek segítségével mostanra már pontosan látják a számokat. "Ezek tükrében kijelenthető, hogy az új nyugdíjszabályok arányaiban sokkal kevesebb embert érintenek, mint amennyiről a sajtóhírek szólnak" - írta az államtitkárság.
A nyugdíjazással kapcsolatos kormányhatározat megjelenése után az egészségügyért felelős államtitkár kérésükre azonnal egyeztetett a szakmai szervezetekkel. Szócska Miklós ezen a héten folytatja a tárgyalást, amelyre a kórházigazgatókat hívta meg. A nyugdíj kérdésben pedig továbbra is az van érvényben, amit Orbán Viktor miniszterelnök az Idősügyi Tanács ülésén mondott, miszerint egyedi, miniszterelnöki engedéllyel a nyugdíjkorhatár elérése után is maradhatnak a közszférában azok a munkavállalók, akiknek a szakmájában, mint például az orvosoknál, utánpótlásgondok vannak.
A kettős juttatást, vagyis a nyugdíj és a munkabér egyidejű folyósítását nekik is megtiltják, de a fizetésüket olyan szintre emelik, hogy ne keressenek kevesebbet, mint amikor két forrásból volt jövedelmük, mert "így fair" - közölte az államtitkárság.