Hamarosan indul a betegbiztonságot szolgáló akkreditáció, nem kötelező, de hasznos.
Az Egységes külső felülvizsgálati rendszer kialakítása a járó- és fekvőbeteg szakellátásban, valamint a gyógyszertári ellátásban TÁMOP – 6.2.5./A/12/1 betegbiztonságot szolgáló uniós projekt célja a járó- és fekvőbeteg szakellátás, valamint a közvetlen lakossági gyógyszerellátás működésére vonatkozó felülvizsgálati rendszerének kialakítása. A projektgazda Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség-és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) a programot konzorciumi együttműködésben valósítja meg a Semmelweis Egyetemmel, a Debreceni Egyetemmel és a ’Gyógyszerészi Gondozásért’ Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal, amely tagokat nyílt pályázat keretében választotta ki - hangzott el a mai programbemutató tájékoztatón.
Az egészségügyi szolgáltatók számára világszerte egyre inkább az érthető és egyértelműen rögzített működési szabályozókon - standardokon - alapuló egységes, külső értékelési rendszer az a bevált módszer, amelynek segítségével a betegellátás biztonsága leginkább fejleszthető, csökkenthetők az indokolatlan költségek, és amely az általuk nyújtott ellátás minőségét összemérhetővé teszi a többi intézményével - ismertette a GYEMSZI közleménye.
Nem lesz kötelező, de hasznos lesz a kórházak számára a nemzetközi gyakorlatban már alkalmazott intézményi akkreditáció megszerzése, amelynek kidolgozása hamarosan lezárul. Az alapjául szolgáló standardrendszer az intézmények működést szabályozza, de nem azonos a nemzetközi minőségügyi szabványokkal és a szakmai munkára vonatkozó szakmai irányelvekkel, protokollokkal. A rendszer a betegellátási tevékenység olyan alapvető folyamatait hivatott szabályozni, mint a betegek felvétele, átadása, az ismert betegbiztonsági kockázatok kezelése, a nemvárt eseményekkel kapcsolatos teendők, a gyógyszerelés rendje, a betegjogok érvényesülése.
Ezek a standardok tehát többek között az ellátás biztonságának, eredményességének, átláthatóságának, költséghatékonyságának javítását segítik elő a rendszerben, amelynek fókuszában a betegek biztonsága áll.
Fontos, hogy az akkreditációs rendszer nem az orvosok, ápolók, intézmények ellenében, hanem értük is született. Azok az egészségügyi szolgáltatók, amelyek alkalmazzák a standardokat és megszerzik az akkreditációs státuszt, úgy működtetik az intézményüket, hogy minél kevesebb hiba, indokolatlan kiadás
következzen be.
A rendszer nem kíván újabb felesleges adminisztrációs terhet róni az akkreditációs programba belépő szolgáltatókra, ezt a standardok kialakításával, felhasználóbarát informatikai megoldásokkal kívánják elérni a projekt vezetői Az intézmények kollegiális elbírálásra számíthatnak, a rendszert meghatározó úgynevezett felülvizsgálók ugyanis az egészségügyben dolgozó gyakorlati szakemberek lesznek.
A program másik, speciális eleme a gyógyszerészi gondozás, amely a közvetlen lakossági gyógyszerellátás rendszerén keresztül segíti a beteg- és gyógyszerbiztonságot. Az egészségügyi ellátórendszer egyik jelentős hatékonysági problémája, hogy a gyógyszeres terápiák eredményessége nem éri el a kívánatos szintet. Ennek két fő oka a gyógyszerek nem megfelelő alkalmazására valamint a beteg-együttműködés hiányára.
Magyarországon évente 60 millió gyógyszerész-beteg találkozás történik. Ennek jelentőségét felismerve a Semmelweis Terv célként fogalmazza meg a gyógyszeres terápia eredményességének, biztonságosságának, időbeliségének javítását, a gyógyszerészi gondozási szolgáltatások fejlesztését. A pályázat keretében arra is lehetőség nyílik, hogy a gyógyszerészi gondozáshoz kapcsolódó standardok, illetve gyógyszerészi gondozási szakmai irányelvek fejlesztése megtörténjen, mind a vény nélküli és vényköteles gyógyszerkiváltásokhoz, mind pedig nagy, népegészségügyi jelentőségű betegségekhez kapcsolódva.
A betegellátás biztonsága központi téma lett nemcsak az Európai Unióban, de az egészségügy fejlesztésével, értékelésével foglalkozó nemzetközi szervezetek munkájában is (WHO, OECD). A TÁMOP-6.2.5.A/12/1 pályázat keretében megvalósuló akkreditációs rendszer mind a betegbiztonsági ajánlás, mind a határokon átívelő egészségügyi ellátásra vonatkozó direktíva teljesítését nagymértékben elősegíti. A rendelkezésre álló forrás 950 millió forint - áll a közleményben.
Az akreditációt megszerzők az alábbi logó használatának jogát is elnyerik:
Tíz egészségügyi intézményben a tesztidőszak
Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a bemutatón köszöntőjében elmondta, a program fontos eleme a felelős egészségügy kialakításának. Hozzátette, egy jól működő rendszer kialakítása hosszú időt vesz igénybe, de egy ilyen önellenőrző rendszer jó "sorvezető" lehet az egyes intézményeknek. A rendszer tesztidőszakában a betegek visszajelzését is várják.
Az uniós projektben jelenleg hét kórház és három járóbeteg-szakellátó vesz részt: a Heim Pál és a Bethesda Gyermekkórház, a Jahn Ferenc Dél-Pesti, a Szent János kórház, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet, a Törökbálinti Tüdőgyógyintézet és a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikai Tömbje, valamint a II. kerületi Kapás utcai rendelő, a terézvárosi szakrendelő és egy XVI. kerületi szakrendelő.
A tíz intézményt abból a huszonegyből választották ki, amelyek pályáztak a tesztidőszakra, a program értékelése is közösen zajlik majd a szolgáltatókkal.