• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Európai cél a mentális zavarok csökkentése

Egészségpolitika Forrás: Semmelweis Egyetem

Az egészségcsökkenés legalább 12%-áért a mentális és viselkedészavarok felelnek Európában, ez legalább ennyire igaz nálunk is.

A mentális betegségek róják a legnagyobb terhet Európára, az egészségcsökkenés legalább 12%-áért a mentális és viselkedészavarok felelnek, ráadásul ezek fejtik ki a legnagyobb hatást a munkaerőpiacra, ennek ellenére nem biztosított elég anyagi támogatás a mentális egészségkutatáshoz – írja a Lancet Psychiatry-ben megjelent európai ROAMER vizsgálat.

A több mint 1000 európai kutató, páciens, családtag és szakmai szervezet bevonásával készült tanulmány szerint célzott kutatási befektetéssel már legalább 10 éven belül a mentális betegségek okozta terhek jelentős csökkenését lehetne elérni. A ROAMER projektben részt vett a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikája is - olvasható az egyetem honlapján.

Dr. Bitter István, a klinika professzora elmondta, hogy az európai adatok Magyarországra is igazak, sőt! A magyar lakosság 38%-át érinti valamilyen mentális betegség, ebből a leggyakoribb a depresszió. 2010-es adatok szerint mindez több mint 1500 milliárd forint terhet jelentett az országnak (depressziós megbetegedések 381 milliárd, a pszichotikus megbetegedések pl. szkizofrénia 318 milliárd és a demenciák kb. 860 milliárd). Továbbá a mentális betegségek kimutathatóan megrövidítik az életet, ezért is lenne rendkívül fontos az európai összefogás Bitter professzor véleménye szerint.

Tény, hogy a genomika, őssejtkutatás vagy az idegtudományok területén végzett közelmúltbeli kutatások során számos, pszichiátriai betegségek kialakulásában szerepet játszó gént azonosítottak, ezek segítségével új kezelési eljárások válhatnak lehetővé. Ennek ismeretében könnyen belátható, mekkora szükség lenne a további kutatások támogatására, összehangolására.

A ROAMER projekt szakemberi által elkészített ajánlás szerint az európai mentális egészségkutatásban jelentős, együttműködési projekteken alapuló, jól szervezett stratégiára van szükség.