Semmelweis-napra a megnyugtató megoldás csak a törvény módosításától várható.
A Semmelweis-napot munkaszüneti nappá minősítő törvényhely szerint a vállalkozó háziorvos ebben a jogállásában nem tekinthető "egészségügyi dolgozónak" - fogalmaz a FAKOOSZ közleményében.
Indoklásként azt írják, hogy a törvény a munkaszüneti napot csak a foglalkoztatási jogviszonyban álló egészségügyi dolgozókra vonatkoztatva rendeli el, az egyéni és személyesen közreműködő társas vállalkozói jogállás pedig nem foglalkoztatási jogviszony.
Nem minősül ugyanis foglalkoztatási jogviszonynak a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvényben szabályozott vállalkozási szerződés, valamint megbízási szerződés alapján végzett munka, továbbá a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvényben szabályozott közkereseti társaság és betéti társaság tagjának személyes közreműködése, valamint a korlátolt felelősségű társaság tagjának mellékszolgáltatásként nyújtott személyes közreműködése.
Tehát a probléma azon háziorvosok esetében is felmerül, akik a gazdasági társaságukkal nem munkaviszonyban, hanem csak társas vállalkozói jogviszonyban állnak. Így annak a háziorvosnak, akinek munkaszerződése van, annak automatikusan munkaszüneti nap július elseje.
Amennyiben az a vállalkozó háziorvos a fentiek szerint július elsején mégiscsak munkavégzésre kötelezett, fennáll az a probléma, hogy az asszisztencia kötelezően előírt közreműködése - akik szinte kivétel nélkül munkaviszonyban állnak a vállalkozó háziorvossal - viszont nincs biztosítva. Így viszont hiányzik az ellátás szabályszerű biztosításának legalább egy feltétele, ezért ügyeleti rendszert kell szervezni.
A jövőre nézve várható a törvény módosítása, hogy ne legyen jogi akadálya a munkaszüneti nap teljeskörűségének az egészségügyben.
A szakállamtitkárság közleménye a Semmelweis-napról.