• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Félreérthető kérdőív?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

A kormány Szociális konzultáció 2011 lakossági kérdőívének 8. pontja érdekes kérdést vet fel.

Vannak, akik szerint a gyógyszergyárak lobbiját meg kell törni, mert sok milliárdot vesznek ki az emberek zsebéből. Vannak, akik szerint a drágább gyógyszereket erőltetik rá a betegekre saját extraprofitjuk érdekében. Mások szerint nincs szükség arra, hogy a gyógyszergyártókkal szemben az állam fellépjen. Ön mit gondol?

1. A gyógyszergyárak lobbiját meg kell törni, nem szabad hagyni, hogy a drágább gyógyszereket erőltessék rá a betegekre saját extraprofitjuk érdekében.

2. Nincs szükség arra, hogy a betegek érdekeinek védelmében az állam fellépjen a gyógyszergyártó lobbival szemben.

3. Nem tudom megítélni a kérdést.

Bevallom, többeket megkerestem, többen nem válaszoltak, többen kitértek a válaszadás elől. Az alábbiakban mégis közreadok egyet, ahol azt kérték, se céget, se a mondottak megfogalmazóját ne nevesítsem. Azért egy multi cég egyik illetékesének gondolatát talán mégiscsak érdemes elolvasni.

- Örülünk, hogy a kormányzat konzultációt folytat fontos szociális kérdésekről. Bízunk benne, hogy többen csatlakoznak ehhez a kezdeményezéshez, és a területet érintő más fontos kérdések is megismerhetőek lesznek.

Sajnáljuk azt, hogy a gyógyszeripart érintő kérdés félreérthető lehet sokak számára, téves hitet kelthet egyesekben, akik tájékozatlanok a területen. Abban azonban biztosak vagyunk, hogy amennyiben a politikai prioritások felállítása konzultációkon alapul és követi az egyes emberek prioritásait, akkor az egészség megőrzése a korábbi évekkel ellentétben kiemelt hangsúlyt kaphatna a jövőben.

Azt gondoljuk a gyógyszergyártók felelőssége az, hogy megismertesse a széles közvéleményt azzal a nyilvánvaló, ám sokak által néha elfeledett ténnyel, hogy a gyógyszerek beszedésének célja nem a profitszerzés, hanem a gyógyulás. Azáltal, hogy a gyógyszergyártók óriási befektetések kockázatát vállalva (egy új gyógyszer kifejlesztése átlagosan 1,3 md USD) lehetővé teszik mindnyájunk számára, hogy jobb minőségű és hossszabb életet éljünk, a legfontosabb társadalmi célt elégítik ki. Az emberek egészségének megőrzése a legelső, amibe a társadalomnak be kell fektetnie, hiszen anélkül semmilyen nemzetgazdasági cél nem érhető el, de még csak ki sem tűzhető.

Tény, hogy a gyógyszercégek messzemenőkig partnerei a kormányzatnak a magyar emberek életminőségének és életkilátásainak javításában, nem termelnek extraprofitot, ellenkezőleg, a legalacsonyabb európai áron biztosítják készítményeiket, sőt bizonyos mennyiség után ingyenesen (a támogatás-volumen szerződések értelmében). Tíz éve nem emeltek árat (az áremelések kizárólag az állami támogatás csökkenéséből fakadtak), sőt ezen felül 50 milliárd forinthoz közelítő összeggel támogatják évről évre az állami gyógyszerkasszát. A cégeket általánosan terhelő adókon kívül példátlan mértékű 12%-os különadót fizettek már évek óta zokszó nélkül, melyet viszont a jelenlegi kormányzati döntés 20%-ra tovább emelt.

Tény az is, hogy a gyógyszercégek igyekeztek hozzájárulni a hazai orvostársadalom szakmai továbbképzésének biztosításához is, valódi friss szakmai ismeretek terjesztéséhez, hazánk bekapcsolásába nemzetközi kutatásokba. Mindez most súlyos veszélybe került.

Az átlagos állampolgárt, a kérdőív megkérdezettjeit talán megtévesztheti az a visszafogottság, amivel az iparág viszonyul az gyógyszeripart sújtó terhekhez. Valószínűleg ők éppen ezért nem érzik a veszély súlyosságát. A weborvos olvasói számára nyilván nem újdonság, a lakosság számára viszont teljesen ismeretlen tény az hogy a cégek nem hogy extraprofitot nem termelnek, de már költségeiket is nehezen fedezik hazánkban. Gyógyszereket senkire nem erőltetnek, azokat a rászorulóknak a legalacsonyabb európai áron biztosítják, amennyiben szükségük van rá a gyógyulásukhoz. A gyógyszerek ára elsősorban nem profitot, hanem a kifejlesztés költségeit fedezi. "Lobbijuk" pedig kizárólag arra irányul, hogy az életmentő, életminőség javító készítményekhez a betegek hozzájuthassanak…

Legolvasottabb cikkeink