A kongresszus különlegessége, hogy a Budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház közösen szervezi azt a Magyar Stroke Társasággal.
Szeptember legelső hétvégéjén Siófokon rendezik meg a stroke ellátás legjelentősebb magyarországi seregszemléjét: a Magyar Stroke Társaság XVII. és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XIV. Kongresszusát, tudatta a szervezet közleményében.
A kongresszus címe: „Az alapellátástól a mesterséges intelligenciáig”. A kétnapos kongresszus áttekinti a Magyarországon európai szintű stroke ellátást nyújtó szakma kulcskérdéseit és fejlődési lehetőségeit. Az idei konferencia sokszínű tudományos anyagokat és előadásokat vonultat fel, a prevenciótól a legkorszerűbb orvosi technológiák alkalmazásáig.
Emellett az esemény kiváló platformot biztosít a hazai egészségpolitika meghatározó szereplőinek aktív részvételéhez.
Stroke prevenció az alapellátás szemszögéből: Milyen szerepet játszik az alapellátás a stroke megelőzésében, és milyen módszerek állnak rendelkezésre a kockázati tényezők azonosítására és kezelésére?
Prehospitális stroke ellátás: Milyen elsődleges beavatkozások és protokollok alkalmazhatók a stroke tüneteinek felismerésekor azonnal?
A stroke és a koleszterin kapcsolata: Hogyan befolyásolhatja a magas koleszterinszint a stroke kockázatát és mit tehetünk a koleszterinszint csökkentése érdekében?
Párbeszéd a küldő és fogadó fél között a neurointervenciós ellátás során: A kórházak és szakmák közötti együttműködés hangsúlyai és annak előnyei a páciensek ellátása során.
Akut stroke ellátás a sürgősségi osztályon: Melyek az azonnali stroke ellátás kulcsfontosságú lépései, az azonnali beavatkozástól a rehabilitáció kezdetéig.
Mesterséges intelligencia a stroke ellátásban: A technológia fejlődésével a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap a diagnózisban és a kezelésben. Ebben az előadásban a legújabb magyarországi eredményeket mutatják be.
A kongresszus idén különleges jelentőséggel bír, mivel a Budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház közösen szervezi azt a Magyar Stroke Társasággal. Ennek köszönhetően a városi nagykórház saját nézőpontja, lehetőségei és adottságai is részletekbe menően bemutatásra kerülnek, a korábbi évekhez hasonlóan hibrid formátumú konferencián, ami az online jelenlévők számára is lehetővé teszi a konferencia előadásainak követését, tudatja a közlemény.
„A stroke a halálozás és a maradandó fogyatékosságok egyik leggyakoribb oka Magyarországon. Idei kongresszusunk célja, hogy összehozzuk a szakembereket, megosszuk a legújabb tudományos eredményeket és gyakorlati tapasztalatokat, hogy közösen fejlesszük a magyar stroke ellátás minőségét. A stroke kezelésében minden egyes másodperc számít, és ez az összejövetel lehetőséget nyújt számunkra, hogy még hatékonyabban harcoljunk minden egyes pillanatért” – emelte ki Dr. Óváry Csaba PhD, a Magyar Stroke Társaság alelnöke, a Budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház főigazgatója.
A kongresszus nemcsak a szakma képviselői számára nyújt fontos és aktuális információkat, hanem mind a magyar lakosság, mind a Somogy vármegyeiek figyelmét felhívja a stroke kockázatával való szembenézés fontosságára, ugyanis a stroke az egyik leggyakoribb halálok és tartós fogyatékosságot okozó betegség Magyarországon. A kongresszuson bemutatott új technológiák és innovációk, mint például a mesterséges intelligencia alkalmazása, már ma is jelentősen befolyásolják a stroke diagnózisát, gyorsabbá teszik az ellátást, és jobb gyógyulási esélyeket biztosítanak minden magyar betegnek, hívja fel a figyelmet a közlemény.
A stroke olyan súlyos egészségügyi állapot, amely gyakran maradandó károsodást vagy halált is okozhat. A tünetek időben történő felismerése és a gyors orvosi beavatkozás mind hozzájárulhatnak a jobb kimenetelhez és a teljesebb felépüléshez. A páciensek számára az a legfontosabb feladat, hogy orvosukkal beszéljenek minden olyan tünetről vagy állapotról, ami stroke kockázatot jelezhet.
A kongresszus hozzájárul a stroke megelőzés és kezelés tudatosságának növeléséhez. A stroke gyors felismerése ugyanis életmentő lehet: a gyors felismerés és az azonnali orvosi ellátás jelentősen növelheti a sikeres kezelés esélyét. A stroke tünetei közé tartozik:
• A száj egyik oldalának lecsüngése.
• Kar vagy láb gyengesége vagy zsibbadása, különösen a test egyik oldalán.
• Beszédzavar vagy beszédértési zavar. • Látászavar az egyik vagy mindkét szemen. • Váratlan, ok nélküli súlyos fejfájás.
Ha stroke-tüneteket észlel, azonnal hívja a mentőket a 122 sürgősségi telefonszámon! Ne várjon a tünetek elmúlására.
A modern orvostudomány sok eszközzel rendelkezik a stroke kezelésére és rehabilitációjára, mégis érdemes megelőzni a bajt. A stroke sok esetben megelőzhető az egészséges életmóddal és az orvosi tanácsok betartásával:
• Kontrollálja a vérnyomást és a koleszterinszintet.
• Kerülje a dohányzást.
• Korlátozza az alkoholbevitelt.
• Tartsa be az orvos által előírt gyógyszeres kezelést.
• Táplálkozzon egészségesen és végezzen rendszeresen testmozgást.
A Magyar Stroke Társaság kétnapos siófoki kongresszusa nemcsak a szakembereknek nyújt fontos információkat, hanem hozzájárul a magyar lakosság és a Somogy megyeiek egészségügyi tudatosságának növeléséhez, és az országos egészségügyi ellátás minőségének javításához, áll a közleményben.