Az innovációs tárca bizonytalanságot tapasztal a megrendelők részéről a jogviszony törvény miatt.
Az Emmi-hez tartozó klinikai vizsgálatokra két éve rástartolt az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), ám az egészségügyi tárca határozottan ellenállt a törekvésnek – derült ki egy 2019 őszén rendezett konferencián, ahol nyíltan összeütközésbe került a két minisztérium képviselője. A META mai konferenciáján az ITM visszakozását ismerte el dr. Lengyel Györgyi, a tárca miniszteri biztosa a két tárca között vitában.
A ma már 60-70 milliárd forintos bevételt hozó terület megtartását szakmai érvekkel védte annak idején Horváth Ildikó, az Emmi államtitkára, mondván: orvostudományi jellegük miatt sokkal inkább tartoznak az egészségügyet is irányító tárcához, mintsem az innovációs minisztériumhoz. Mint akkor Horváth Ildikó hangsúlyozta, az egészségügyön belül szigorúan szabályozott tevékenységről van szó, amely semmiképpen nem tekinthető iparáginak, nem válhat ipari érdek által diktáltnak, hiszen a mindenkori emberi erőforrás miniszter felelős a vizsgálati készítmények klinikai vizsgálatának és alkalmazásának szabályozásáért a jelenleg hatályos törvényi előírások szerint.
A META keddi konferenciáján azért Lengyel Györgyi odaszúrt az Emmi-nek, hiszen azt mondta, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszony törvény szigorú szabályozása (nyilván a mellékállások rigorózus engedélyezésére utalt a miniszteri biztos) nehezíti a klinikai vizsgálatokban részt vevő orvosok helyzetét. Ez viszont elbizonytalanítja a megrendelőket, s ezzel veszélyezteti ezt a tevékenységet és az abból származó bevételeket. Negatívumként említett meg azt is, hogy a NEAK által még be nem fogadott, kiemelkedően drága, innovatív terápiákhoz több ezer beteg ily módon férhet hozzá, ami szintén veszélybe kerülhet, ha nem változik ez a szigorú szabályozás.