Kitérve a győri kórház további fejlesztéseire, Takács Péter azt mondta, "nagy adósság még" a legnagyobb betegforgalmat bonyolító épületrész, a szakrendelő felújítása.
Mentőállomások és kórházak felújítását gátolja az a "sunyi kis paktum", amely Brüsszel és a Magyar Péter vezette Tisza Párt között jött létre - hangoztatta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára szerdán az Országos Mentőszolgálat győri mentőállomásán tartott sajtótájékoztatón. Takács Péter kiemelte: amióta a Fidesz-KDNP kormányon van, 54 mentőállomás épült, 120 pedig megújult. Ez a mentőállomások mintegy 60 százalékát jelenti - tette hozzá.
A Tisza Pártot "a brüsszeli elit megpróbálja hatalomba segíteni, kerül, amibe kerül, ők pedig ezért cserébe végrehajtják azokat az utasításokat, amit a brüsszeli erőközpontból kapnak" - közölte Takács Péter.
Hozzátette: ezeket az utasításokat egy nemzeti konzervatív kormány "soha az életbe nem hajtana végre", legyen szó migrációs politikáról, genderkérdésről, 13. havi nyugdíjról vagy rezsivédelemről. Az államtitkár leszögezte, a kormány ragaszkodik a felsoroltak ügyében hozott álláspontokhoz és intézkedésekhez és meg is védi azokat.
Hangoztatta: politikai támadás alatt állunk és nem mindenki a magyarok érdekeit szolgálja. Felidézte, hogy egy magyar EP-képviselő egy bizottsági ülésen el is mondta, "mennyire örül annak, hogy 50 magyar kórház felújítása nem valósult meg" az európai helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) részeként.
Takács Péter szerint az RRF listán nemcsak 50 kórház megújítása szerepelt, hanem 7 mentőállomás is épült volna és további 26 újult volna meg a hitelből.
"Szeretnénk, hogy a magyar emberek pontosan tudják", mik azok a fejlesztések, amik a politikai alku miatt nem valósulnak meg - mondta.
Az államtitkár elmondta, felháborították Kollár Kinga EP-képviselő szavai, mert "nagyon jó egészségügyi infrastruktúra-fejlesztési programokat lassítanak".
Takács Péter példaként beszélt a tavaly év elején felavatott új győri mentőállomásról, amely 3 milliárd forintból épült meg. Felidézte, hogy eredetileg ennek a tízkocsis mentőállomásnak a megvalósítása is szerepelt az RRF-listán, mégis nemzeti forrásból készült el, de, mint mondta, be fogják nyújtani a számlát Brüsszelnek. Amint a számlát kifizetik, következik a zalaegerszegi mentőállomás felújítása - tette hozzá.
Kitérve a győri kórház további fejlesztéseire, Takács Péter azt mondta, "nagy adósság még" a legnagyobb betegforgalmat bonyolító épületrész, a szakrendelő felújítása. Az RRF-ben erre 6 milliárd forintot szántak, de az összeg még nem érkezett meg Magyarországra.
"A kormány elkötelezett ebben az ügyben, menni fogunk előre, ezt is meg fogjuk csinálni akár hazai forrásból is" - fogalmazott.
(Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára egy mentőautóban a mentőállomások felújításának csúszásáról tartott sajtótájékoztatón a győri mentőállomáson 2025. április 30-án. MTI/Krizsán Csaba)